| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat Facultatea de Drept. La terminarea liceului, prima mea opțiune era Facultatea de Litere sau Știinte ale Educatiei, însă, la îndemnul părinților am ales Dreptul, deși sufletul meu a ramas la prima mea optiune. Mi-as fi dorit să fiu învățățoare sau profesoară de limba română.
În fine, acum, după Facultatea de Drept, simt ca nu imi găsesc calea. Nu e ca si cum in timpul facultatii aș fi simtit ca imi gasesc calea, nu m-am regasit în acea facultate, nu mi-a placut, dar cu toate acestea, am facut-o. Iar acum nu mă regăsesc în nicio profesie juridică. Ideea e că, după ce termini facultatea, trebuie sa mai faci o altă scoală, precum INM, SNG etc.
Până acum eram fixată pe profesia de grefier, dar mi-am dat seama că nu e ceva ce imi place, aș detesta să-mi petrec restul vieții făcând dosare, scriind acte și multe altele.
Oare ce sa fac? Să continui pe drumul asta cu Dreptul și să-mi aleg totusi o profesie juridica?
Sau sa-mi calauzesc sufletul pe drumul pe care a ramas, adică cel al domeniul educației?
Bac-ul l-am luat cu 9, 51, iar in liceu am avut medii peste 9, 70. Mi-au placut multe materii și aș fi vrut sa le predau și eu, sa lucrez cu cei mici.
Ceea ce mă macină e ca am irosit 4 ani la Drept și a face încă o facultate presupune iar mult timp, alți ani.
Daca aveți experiente de genul, voi ce ati facut?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai o meserie, nu da cu piciorul în ea.

| Eireann a răspuns:

Nu toti ajungem sa lucram in domeniul care ne place. Pe de alta parte iti petreci 1/3 din zi la locul de munca si stiu cat de neplacut poate as fie sa stai duminica seara cu groaza ca luni trebuie sa mergi la in serviciu care nu iti place. Esti tanara, eu zic sa mergi pe ceva care iti place - nu sunt destuli profesori dedicati si care fac meseria cu pasiune.