| Ionel221 a întrebat:

Am terminat si eu cu bac-ul si m-ar interesa o facultate de sublocotenenti de pompieri din Romania si ma intrebam cam cu ce se mananca acolo, la ce dau admitere daca dau, si desigur, cam ce salarii sunt dupa terminarea studiilor, tinand cont ca esti angajat imediat.
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! La Academia de politie din Bucuresti este o specializare de genul. Dai admitere la: Romana, istorie si psihologic + probe de sport(rezistenta, viteza si aruncatul cu mingea de 4 kg.) Salariile sunt cam mici la inceput(gen +800 nu sunt sigura dar e ceva de genu.)Pe parcurs salariul se mareste. Bafta!

| Sadop a răspuns:

Oho, acele probe sunt pentru Facultatea de Poliție, pentru Facultatea de Pompieri sunt cu totul și cu totul alte probe. Atât la Facultate cât și la Școala de Subofițeri admiterea constă în vizită medicală, probă psihologică, probă sportivă, contravizită medicală și probă scrisă, care constă într-un test grilă la fizică și unul la matematică.
AICI GĂSEȘTI TOATE DETALIILE REFERITOARE LA ADMITERE, DOSAR, PROGRAME DE STUDII :
http://www.igsu.ro/documente/RU/Admitere-2015.pdf
AICI GĂSEȘTI STRUCTURA CURSURILOR ȘI ALTE DATE DESPRE ACADEMIE, DACĂ VREI SĂ DEVII OFIȚER POMPIER :
http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/structura-cursuri.html
Salariul unui subofițer imediat după încadrare : 1100 lei
Salariul unui ofițer imediat după încadrare : 1700 lei
Depinde și de unitate, sunt salarii orientative. Baftă!