| bodyguardsmecher a întrebat:

Am tot vazut ca exista universtati care admit studenti fara bac :
https://www.google.ro/......https?/url
O cunostina a unui prieten m-a rugat sa aflu daca a terminat scoala profesionala se poate inscrie la o univeristate de genul ( Bucuresti )?
Si este o varsta maxima, am inteles ca are undeva la 30 si ceva de ani...

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa stii ca o diploma de scoala profesionala nu este echivalenta nici macar cu o diploma de absolvire a liceului(se elibereaza, la cerere, celor care nu au promovat examenul de bacalaureat). Neavand studii liceale, prietenul tau nu se poate inscrie nici macar la vreuna din scolile postliceale care functioneaza in prezent si care admit elevi fara diploma de bac cu conditia ca, pana la incheierea studiilor postliceale, sa obtina si aceasta diploma.

Cat despre informatia continuta in articolul din presa anului 2014, nicio universitate din cele enumerate in respectivul articol nu are organizate in acest an (2016) studii NONUNIVERSITARE(sau postliceale fie sub numele de "colegiu", fie sub numele de "scoala postliceala" ).