| Laurențiu_Chirtoacă_2001 a întrebat:

Salut.Am un gând de a mă ghida spre meseria de tirist...????Dar nu știu prea multe despre această meserie, se merită să ajung tirist?
Dau fundă la cel mai bun răspuns ????

2 răspunsuri:
| ionut123321456654 a răspuns:

E o meserie din care ai putea castiga bani frumosi si aici dar si in strainatate dar tu trebuie sa te gandesti ce vei face daca intr-adevar iti place asta urmeaza-ti visul dar alegand meseria asta sa stii ca vei fi mai mult plecat! FUNDA?

| AndreiNM777 a răspuns:

Salut. sa fii tirist inseamna sa conduci 4 + 4 ore cu pauza de 45 minute si sa stai 11 ore pauza de odihna in parcarile de pe autostrada.

poti sa vezi coasta de azur dar te poti plistisi de sutele de mii de km de autostrada.

Trebuie sa te gandesti ca odata inceputa aceasta meserie iti va fi greu sa faci experienta pe orice alt domeniu. si din cauza castigului mare pe tir iti va fi greu sa renunti dupa 3-4 ani.
Nu te vei multumi cu nici un alt salariu pentru ca te vei obisnuii cu banii.

Tirist-ul doarme 5 nopti in tir si 2 acasa. daca ai noroc. asta inseamna ca familia ca avea de suferit.
daca dormi mai mult acasa nu vei fi multumit de casiguri...

parcarile sunt pline de fete indraznete dar si de hoti de motorina. motorina pe care ajungi sa o platesti daca ramai fara ea.

Patronul are un singur interes. sa se invarta roata.

cauta persoane care lucreaza si vorbeste cu ei despre toate aspectele nu doar despre bani si posibilitatea de a te plimba pe toate autostrazile din lume.

am un prietem care mergea lunar la Paris dar a vizitat parisul in concediu. dupa ce a ajuns la periferie de peste 40 de ori...