| BogdanMihai755 a întrebat:

Am un prieten care ar vrea sa intre pe un post cu studii medii (el are scoala profesionala absolvita si acum continua liceul ). Poate sa fie angajat pe postul respectiv?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred, studii medii inseamna liceul cu sau fara diploma de bacalaureat, depinde care este cerinta.

| BogdanMihai755 explică (pentru Ioandelasal):

Dar din ce am văzut Art. 23 din Legea 1/2011 a educatiei nationale, conform caruia sistemul national de invatamant preuniversitar cuprinde urmatoarele niveluri:

a) educatia timpurie (0-6 ani), formata din nivelul anteprescolar (0-3 ani) si invatamantul prescolar (3-6 ani), care cuprinde grupa mica, grupa mijlocie si grupa mare;
b) invatamantul primar, care cuprinde clasa pregatitoare si clasele I-IV;
c) invatamantul secundar, care cuprinde:
(i) invatamantul secundar inferior sau gimnazial, care cuprinde clasele V-VIII;
(ii) invatamantul secundar superior care poate fi:
- invatamant liceal, care cuprinde clasele de liceu IX-XII/XIII, cu urmatoarele filiere: teoretica, vocationala si tehnologica;
- invatamant profesional cu durata de 3 ani;
- invatamant profesional cu durata de minimum 3 ani;
Daca invatamantul liceal este pe aceeasi treapta cu invatamantul profesional si invatamantul liceal este categorisit la studii medii inseamna ca si invatamantul profesional este tot la studii medii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru BogdanMihai755):

Da, asa este acum, nu se vorbeste de studii medii. Inainte liceul insemna studii medii.