| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am un vecin care deține o Dacie Dokker și un Vw Transporter T5 iar intrebarea mea este următoarea : merită sa își inițieze o firmă de transport persoane și colete (bagaje, trollere si multe altele) din străinătate și vice-versa? Pe majoritatea grupurilor de imigranți sau persoane care lucreaza in străinătate văd că tot caută anumite firme sau persoane care să le trimita un bagaj de ex in Cluj din Bordeaux. Merită afacerea? Nu de alta dar as fi dispus sa lucrez si eu pe o mașină si sa împărțim veniturile.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, merită.

| McGregor788 a răspuns:

Inca o intrebare am uitat sa menționez, dacă acesta lucreaza oarecum la 'negru', exista varianta sa fie prins si judecat pentru asemenea acțiuni?

| GabehAle a răspuns:

Daca transporti obiecte cu ditamai duba, fara acte de transport, e probabil sa ai probleme.
Cat despre afacere, cel mai bine e sa faca un studiu de piata (sa vada cati potentiali clienti ar fi si ce solutii exista deja pe piata), dar si calcule concrete despre cat ar costa intretinerea unei astfel de afaceri (contabil, uzura masinilor, combustibil, taxe si impozite, etc.), respectiv costul optim pentru astfel de servicii.
Sper sa ajute.