| MadalinT00 a întrebat:

Am vazut ca s-au publicat locurile pentru Academia de Politie.Eu sunt de nationalitata roma nu si stiu ce dosar sau ce acte trebuie sa aduc ca sa dovedesc.Pentru facultatea de Drept se primesc cei de nationalitate roma?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu exista naționalitate roma. Sau există țara ROMA?
Poate etnie...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da la facultate primesc, iar la academia de politie din buletin se va vedea etnia.

| kopli a răspuns:

Da, la toate facultatile sunt primiti toti cei ce trec examenul de admitere, indiferent de etnie. La unele facultati, voi sunteti protejati, avand locuri rezervate.
Pentru a dovedi ca esti de etnie roma, trebuie sa duci (citez) "Candidaţii vor prezenta la înscriere o recomandare scrisă din partea unei organizaţii legal constituite a rromilor (civică, obştească, politică), care să ateste apartenenţa candidatului la etnia rroma (adeverinţa nu va atesta calitatea de membru al respectivei organizaţii, ci calitatea de etnic)."