| MadalinT00 a întrebat:

Am vazut o problema la testul de psihologie de la Academia de Politie si spune asa:Bill are cu 30 de dolari mai mult decat Alan,dar Alan castiga la loto si-si tripleaza banii, ceea ce inseamna ca acum are cu 20 de dolari mai mult decat banii pe care cei doi i-au avut initial impreuna.Cati bani au avut Bill si Alan impreuna inainte ca Alan sa castiga?

Răspuns Câştigător
| SunshineStar a răspuns:

Notam cu a=banii lui Alan si b=banii lui Bill.
b=a+30
3a=a+b+20
3a=a+a+30+20
3a=2a+50 /-2a
a=50 dolari
b=50+30=80 dolari
a+b=50+80=130 dolari

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E intrebare tipic psihologica la politai:
cat fac 2x2?
Daca se pierde in raspuns, atunci trece examenul (daca are pile).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Psihologie?
asta e matematica pura