| Maripapaia a întrebat:

Am vorbit cu profa mea de engleza despre facultățile din Anglia si mi-a spus că nu e prea convenabil si etc.
Dacă eu ma mut acolo, pot să mă înscriu la facultate in Romania, sa fie fara frecvență si sa ma prezint personal doar la examene? De ex, as da la limbi străine (Engleza si probabil franceza/italiana). De cate ori pe an sunt examenele si in ce perioada? In cel mai rau caz, in care nu ma pot intoarce in tara din diverse motive (pandemia de ex.) pot da examenele si online?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Is chiar foarte convenabile, atata ca acolo chiar se invata, si probabil profa ta se teme ca vei invata engelza mai bine ca ea.

| Werrich a răspuns:

Salut, nu stiu de profesoara ta, dar eu am un verisor care a studiat la Manchester si acum lucreaza la o companie de IT pe mii de lire lunar. Profa ta cea draga sa mai cerceteze inainte de a da sfaturi.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Werrich):

Sau ai putea sa tu sa iei in considerare ca Marea Britanie s-a rupt de UE.

| Werrich a răspuns:

Mai bine ai vorbi cu cei de la www.integralEdu.ro care se ocupa cu recrutarea studentilor romani pentru universitatile din strainatate.

| Gigi777 a răspuns:

Daca ai bani, da, poti sa studiezi la o facultate din Anglia. Mai mult tu trebuie sa inveti singur, decat sa te impinga cineva de la spate. Cum adica sa te muti acolo si sa studiezi la o facultate din Romania? Cum vine asta?

| Maripapaia explică:

Sincer, imi convine mai mult sa fac facultatea in ro. Nu vreau nici sa ma omor cu învățatul
Raman valabile intrebarile de mai sus. Se poate proceda asa? Să mă înscriu la iași de ex la limbi străine și sa plec pe urma in Anglia, prezentându-ma la UAIC doar la momentul examenelor?