| CuTup3u a întrebat:

Anul acesta am dat bacalaureatu si l-am luat cu 6.50 media, si as vrea sa stiu daca pot sa imi fac acum dosaru la pompieri, sau este prea tarziu?
Care imi sugereaza o meserie usoara, fara multa carte (sunt varza) si sa fiu platit de stat...
Vreau sa dau la ceva usor fiu platit binisor, de preferat in 2-3 ani sa ma si angajez

2 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Pentru pompieri ai doua optiuni, Academia si Scoala de Subofiteri.
La ambele dai admitere din fizica si matematica, vizita medicala, proba fizica si psihologica.
Academia dureaza 3 ani și Școala de Subofițeri 2 ani.
Baftă!

| ryveenqq a răspuns:

Hey buna! Ca sa te poti angaja ca pompier, ei bine nota de la bac are o valoare destul de mare iar 6 si ceva este destul de putin+ de asta ai nevoie si de facultate si de invatat destul, indiferent daca parerea ta despre pompieri este sa "dea cu apa"... tarie de caracter, spirit tare, curaj si ambitie, forta si ambitie, daca aceste calitati nu se enumera printre ale tale, te poti opri. Fara prea mult de munca ai putea sa faci ceva in Marketing (nu manangment pentru ca toata lumea poate ajunge manager insa ai nevoie de ceva cunoatinte pentru a ajunge sus)... Turism, Agricultura, Agronomie, Gropar ...nu prea ai multe obtiuni fara prea multa cartw, eu nu inteleg de ce alegi munca de jos si nu sari la ceva mai sus, chiar ai lux.