| AnnAnonymous a întrebat:

Anul acesta am terminat liceul si azi tocmai m-am angajat. nu tare sunt descurcaret,deschis. sunt inchis in mine, nu prea sunt vorbaret si nu prea ies intre oameni. ok, azi am avut foarte multe emotii, si batai de cap,deoarece nu stiam la ce sa ma astept, nu am mai trecut prin perioadele angajarii. m-a pus sa citesc regulamentul (mai multe hartii) din care nu retinut foarte multe. am facut protectia muncii (la fel sa citesc,si apoi un test grila) din care la fel nu am prea retinut. (stau cam prost cu memoria, nu prea retin,si in ultima vreme am inceput sa am pierderi de memorie sa zic asa,uit foarte repede unele lucruri ). pe urma cand am terminat am fost sa imi fac cardul pentru salar, iar cand am asteptat sa imi termine cardul la banca am avut o stare. cam proasta... mai sa lesin acolo probabil din cauza emotiilor...
Bun. maine merg sa imi dea legitimatia, si cartela de pontaj, iar de vineri incep lucru. ( lucrez la o firma de canapele..si unde e sectia in care sunt e o hala mare cu multi muncitori,si se lucreaza cu lemn.) insa tot ma gandesc daca ma voi descurca, cum va fi... daca nu ma voi accidenta, am emotii. foarte mari. ce ar trebui sa fac? credeti ca e chiar asa de greu sa muncesti? sa te obisnuiesti? in legatura cu memoria ca uit prea repede,as putea lua ceva tratament? eram obisnuit sa stau doar in casa. iar acum zilele astea am fost tot pe drumuri cu analize, si acte, si am mici stari de nervozitate din cauza ca nu mai am timp sa stau acasa. cum eram obsnuit. sad

3 răspunsuri:
| Solon a răspuns:

Hei, stai linistit! E normal sa ai emotii. Ai intrat pe un nou fagas al vietii. Ai trecut, efectiv, la statutul de adult. Te vei obisnui cu toate. Ia-o incet, explica-le colegilor ca nu esti prea indemanatic dar vrei sa inveti. Te vor privi cu mai multa intelegere.
Ai incredere in tine si nu crede ca cineva a invatat tot ce stie peste noapte. Ia-o pas cu pas! Bafta multa!winking

| Daniel26 a răspuns:

Sunt de acord cu opinia anterioara, incearca sa te linistesti... Starea aceasta de nervozitate este fireasca, este partea necunoscuta, acel ceva nou care starneste temeri si indoieli tocmai pentru ca este o situatie nemaintalnita. Cel mai bine este sa spui celor din jur ce lucruri iti sunt noi, ce stii si ce nu; comunicarea te ajuta sa elimini din starea asta de nervozitate si nesiguranta. Poate ca unii vor fi ironici, nu-i lua in seama - cei mai multi, cu siguranta, nu-s rau intentionati. Cu memoria, ca sa nu mai uiti, incearca sa NU lasi frica sa domine momentul, adica incearca sa te concentrezi pe ce ai de facut si NU pe teama/frica de esecul de după. Cu totii avem un inceput, cu totii trecem prin aceleasi stari initial... doar ca unii reusesc sa se controleze mai bine. Te vei descurca, sunt sigur! Ai incredere in tine - o prima reusita este tocmai faptul ca ai primit job-ul, deci poti şi vei putea realiza mult mai multe de acum incolo, cu siguranta! Succes!

| aumih16 a răspuns:

Viata nu este usoara cel putin astazi dar candva viata a fost mult mai usoara nu erau greutatile astea mari asa e normal sa te simti astfel e un nou inceput pentru tine o noua viata o sa te obisnuiesti nimanui nu ii place sa duca altfel de viata dar daca sunt vremurile timpurile astea care sunt nu ai ce sa ii faci viata merge inainte e prea frumoasa viata ca sa ai regrete colo nu merita si numai asculta ce zic spun altii despre tine incearca colo sa faci lucrurile asa cum stii tu cum poti tu sa le faci nu cum vor altii ma gandesc ca nu esti puturos nu-i asa adica sa nu iti placa sa faci ceva doar sa stai nu cred ca esti asa