| Andrei26253 a întrebat:

Salut, Anul acesta am terminat ultimul an de profesionala (profilul de mecanică) am 18 ani și nu știu ce să fac cu viața mea! Pur și simplu nu pot accepta gândul că din septembrie eu nu o să mă mai duc la școală cu prieteni mei.Provin dintr-un oraș mic așa că nici nu se pune problema să îmi pot găsi ceva de lucru pe aici.Nu mai am nici un fel de scop în viață!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand te-ai apucat de profesionalabanuiesc ca ti-ai dorit sa faci aceasta profesie, d eci care-i baiul?
Cauta-ti de lucru si nu te oprii pana nu gasesti, ca asta-i scopul...sa faci ceva in viata si incepi prin a-ti cauta un loc de munca.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Prietene, plângăcioșii nu înving. Fie că îți place sau nu, momentele astea vin. sfârșitul școlii, primul job, întemeierea unei familii. Gata copilăria, privește înainte. Ia viața în piept. Dacă îți iei serviciu îți promit eu că nu te manâncă nimeni. oricine te-ar angaja știecă ai 18 ani și nu ai de unde să fi avut experiențe, așa că te vor înțelege. Poți continua să fii cu gașca ta, că doar nu plecați toți în 7 zări diferite. Plus că îți faci prieteni noi. Dacă în oraș nu găsești de muncă, du-teîntr-un oraș mare, că acolo vei găsi. Tu știi că Brâncuși a plecat de acasă la Paris tot la o vârstă fragedă? și el a lăsat în urmă prieteni și un sat, dar a plecat să își facă un rost. Nu a plâns că pleacă, atunci nu era net ca să rămână în legătură cu prietenii, a luat traista pe umăr și a plecat.
Așa că sfatul meu e să ai curaj. Viața abia acum începe. O să vezi. Poate mai dai și de vreo gagicuță, o să uiți cu totul de gașcăwinking

| gabriel2004o a răspuns:

Poți sa vorbești cu părinții sa faci seral(asta dacă nu ai facut)
În rest, nu poți sa stai degeaba la 18 ani.
Dacă vrei, poți sa te faci șofer(de care vrei, stiu ca la mecanica se ia automat permisul) și sa îți limpezești gândurile pana iei o deciziei

| Andrei26253 explică (pentru gabriel2004o):

Sunt deja înscris la seral, doar că începe abia din ianuarie și e doar 2 zile pe săptămână.Iar cu școală de șoferi sunt ciar acum în timpul acesteia mai am puțin și dau sală.
Dar asta nu îmi rezolvă problema școală de șoferi se termina iau permisul(sper) iar după ce? Îmi trebuie bani să circul cu mașina.

| gabriel2004o a răspuns (pentru Andrei26253):

Ziceam sa te angajezi ca șofer