| BogdanBodi a întrebat:

Anul asta termin liceul profil uman și nu știu ce să fac mai departe, as vrea daca se poate să îmi dă.ti exemple gen pe voi sau prietenii ce a.ti ales mai departe că eu sunt foarte nehotărât. După acest profil ce îmi recomandați? Fara politie sau ce aparține de MAI sau MApn și fără răspunsuri gen "fă ce îți place" că aste este problema mea. Mulțumesc anticipat și dau și funda!

2 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Buna! Dacă ai terminat liceul (uman) poți alege sa mergi sa faci facultatea de drept. Îți alegi ce vrei sa fi : avocat, judecător...
Cam poți alege orice daca ai terminat la uman. Ai putea sa faci un curs de 2-3 luni de însoțitor de bord (fie că ești băiat sau fată) și dacă treci acel curs și reușești să te angajezi la o firma gen Wizzair e foarte bine laughing) dar e cu risc de oarece cursul e scump (in jur de 2000€) și probabil nu îți permiți și în plus îți trebuie și limbi străine... Dar dacă ști engleza nu-i bai, ai nevoie doar de niște meditații de consolidare la limba engleza și dacă vrei neapărat o alta limba poate fi spaniolă și o înveți foarte repede (macar sa poți vorbi pentru că asta de caută). În fine, am cam deraiat de la subiect. Deci concluzia : poți merge la drept.Sau poți face acest curs dar ti-am zis că dacă nu ști engleza o să îți fie greu sa o înveți in așa scurt timp (de obicei însoțitorii de bord de pregătesc din primul an de liceu cu meditații). Și ca avocat te vei chinuii puțin ca la orice slujba. Oricum fă ce îți place laughing Baftă!

| Panteraa a răspuns:

Eu tot am terminat anul acesta profil uman si merg pe o facultate de economie. Economie am facut, nu iti trebuie nu stiu ce matematica si dupa ai si multe sanse de angajare. Sunt foarte multi de la uman care merg pe partea asta. Daca nu sunt multe altele care poti face. De exemplu: relatii internationele si studii europene e dustul de ok facultate, stiinte politice, administratie, jurnalism, litere de ce nu(desi asta mi se pare cea mai nefolositoare facultate daca nu vrei sa te faci profesor). Asta e strict parerea mea. Tu poti sa te uiti pe site urile universitatilor, iti alegi o facultate ce iti place si apoi vezi ce departamente are si ce poti studia la acea facultate. Sigur se gaseste ceva ca sa te atraga. Bafta la bac!