| ionutvasilicapopescu a întrebat:

Ar putea să îmi dea cineva o părere despre medicina militară?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Medic militar în final.

| ionutvasilicapopescu explică (pentru sadrian46):

Ce părere aveți? Unde există cele mai bune oportunități de agajare? La civili sau la militari?

| sadrian46 a răspuns (pentru ionutvasilicapopescu):

Ce înțelegi prin oportunitate bună?
În țară? În străinătate?
În țară.
Medic generalist, așa zisul medic de familie. Oricând vei găsi loc de muncă. Dar meseria este semi privatizată așa ca să ai succes și bani mulți, ai nevoie să îți dezvolți și calitâți antreprenoriale.
Medic specialist. Ani grei și lungi de muncă, nu doar 6 ci 10.
Lucrezi sigur în oraș mare. Venit bun, dar nu exagerat, dacă nu te privatizezi.
La militari. Loc de muncă asigurat, nu te doare capul să îți cauți, salar decent, facilitățile dar și servituțile cadrului militar, ești sub drapel și sub comandă. Știi cum va fi viața ta profesioanală, e previzibilă, dar nu va fi totdeauna cum vrei tu, ci cum are nevoie țara de tine.