| F3d0x a întrebat:

Are rost sa mai dau la medicina daca nu le am cu tocitul si cu memorizarea?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tocitul și memorizarea nu au de a fac cu învățatul doar prin faptul că aproape toată lumea trece prin școală și facultate așa. În primul rând să fii atras de meseria respectivă. La fiecare facultate ai de memorat mai mult sau mai puțin. Există tehnici de memorare, de învățare, se pot și acestea dobândi, dar dacă nu te interesează domeniul, nu are rost să încerci.

| Nirvanaaa a răspuns:

Si da si nu.La medicina se învață foarte mult si ai nevoie sa iei la un moment dat note mari dacă vrei de exemplu sa rămâi la buget si nu îți permiți taxa.Si anatomia uneori e si de tocit.Sunt detalii la examenul de rezidentiat care nu își au rostul, dar trebuie tocite pentru a obține un loc bun.Insa dacă este multă pasiune si mult exercitiu, poți reuși.Bafta!

| ziftode a răspuns:

NOPE
sorry, dar medicii sunt niste oameni care stiu chimie si anatomie pana in panzele albe
insa nu asta e cea mai dura parte, ci medicamentele
un doctor stie toate medicamentele care exista pe piata pentru domeniul in care trateaza el, daca nu le-ar stii ar fi un medic foarte prost!

| alex15ccc a răspuns:

Medicina nu este facultate de tocit, aici trebuie sa inveti logic si sa faci conexiuni, intrucat materia este imens de mare, insa o sa te obisnuiesti cu invatatul; din anul 2 nu o sa ti se mai para asa greu, varul meu este la medicina si asta mi-a spus el.

| debarasator63 a răspuns:

Daca iti place meseria de medic, poti. Sa sti ca nu toti marii profesori medici au fost premianti. Poti sa fi un medi foarte bun daca iti place ceea ce faci si iti place sa lucrezi cu oameni. Succes!