| anonim53773 a întrebat:

Salut, as avea câteva întrebări despre o meserie cu destul de multe argumente pro și contra.

În primul rând, doresc sa menționez ca nu sunt genul de persoana care s-a uitat la Sherlock Holmes sau a citit cărți polițiste/crime and mistery iar apoi s-a gândit ceva genu "Gata, asta e meseria mea", ci m-am documentat mai bine și am studiat site-uri de ceva timp (opinii ale unor criminaliști, sfaturi etc...).
Ma prezint pe TPU cu intenții serioase și sunt mai mult ca sigura ca sunt preparata mental și fizic pentru a îndura anii de studiat în spatele meseriei.
În al doilea rând, prefer ca răspunsurile sa fie argumentate frumos, clare și utile, fie ca vin de la persoane care au experiența în domeniu sau nu.

1. Exista așa-zisa meserie/funcție de "detectiv criminalist"?
2. Ce studii se urmează pentru a ajunge la aceasta meserie? (Pornind de la profilul mate-info) Dar pentru meseria de anchetator?
3. Care dintre cele doua lucrează mai mult pe teren? Criminalistul sau anchetatorul?
4. Mai sunt informații care m-ar putea ajuta sa înțeleg mai bine?

Vreau sa mai țineți cont și de faptul ca îmi doresc sa:

· Lucrez mai mult pe teren;
· Lucrez în investigare a crimei >- Colectarea de probe, colectarea informațiilor legate de crima, interogarea persoanelor suspecte, interogarea persoanelor din jur/persoanelor apropiate (vecinii, rude etc...), investigarea împrejurimilor (spre exemplu implicarea în căutarea cadavrelor dispărute de la locul crimei sau a persoanelor dispărute în general).

Deci, aștept părerile și sfaturile voastre care pot întâlni criteriul menționat la începutul acestei postări.
Ca o întrebare de final, care secțiune mi se potrivește bazat pe preferințele mele afișate în secțiunea "Investigare a crimei"?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da, există în romane. Și cea de anchetator pe care o denumești, tot acolo.
Mai documentează-te pe ici pe colo.
https://olnafu.com/......turi.html
https://kiiky.com/ro/criminalist/

| doctorandus a răspuns:

Dap, faci Academia de Poliție și dacă ești suficient de bun prinzi un post de criminalistică. Altfel fluieri după mașini sau controlezi vânzătorii din piață.

| MskDesign a răspuns:

Lasa fictiunea si treci la viata reala!

Răspuns utilizator avertizat