| deearrr a întrebat:

as avea nevoie de cateva sfaturi sau sugestii, dar pentru inceput sa va spun despre ce e vorba: sunt eleva in clasa a 12-a.si ma confrunt evident cu problema generala a tinerilor de varsta mea,unde sa dau mai departe? ce sa aleg? ce-as putea sa fac? ce mi se potriveste? ei bine,in ultima perioada am devenit foarte stresata de aceste intrebarisadsper sa ma puteti ajuta,stiu ca pentru a alege un drum nu e foarte usor,ar fi multe premise de la care sa pornesc insa nu stiu unde mai exact sa ajung,eu sunt pe partea umana, profil pedagogic, insa nu prea as mai opta catre invatamant in cei 4 ani entuziasmul si dorinta catre acest drum mi s-a cam spulberat, mama fiind profesoara mi-a descris foarte frumos acum 4 ani latura asta deoarece ea iubeste cariera asta,si asta speram si eu,insa nu e asa!sad cert e ca intotdeauna am fugit de materiile reale desi sunt constienta ca nah de acol te indrepti catre niste profesii bune,mai banoase si etc,raportandu-ma la ceea stiu si ce-mi place: am voce buna(am terminat scoala de canto),stiu sa dansez(am facut dansuri)daca ar fi sa tind catre o cariera artistica,nu mi s-ar potrivi deoarece sunt o fire foarte emotiva!,fac psihologie o inteleg si imi place,insa daca ar fi sa ma orintez pe latura asta nu mi s-ar potrivi deoarece nu sunt o fire foarte rabdatoare,si asa mai departe,eu la ce cariera ma gandesc incerc sa ma proiectez si in viitor sa vad daca as fi capabila sa fac acel lucru toata viata! un lucru e cert eu nu alerg dupa o cariera foarte banoasa,insa vreau sa fac ceva ce sa-mi placa! in concluzie cel mai mult spre ce as opta ar fi o munca la birou(dar nu banchera,contabila sau alte meserii care cer matematica) mi-ar placea sa lucrez pe calculator,sa introduc anumite date,chiar de-ar fi undeva la relatii cu publicul(dar sa vina ca atare omul la mine nu sa trebuiasca sa alerg eu dupa oameni),sa fie un program fix si nah,.in principiu cam atat! sper ca ati inteles, daca puteti sa-mi sugerati niste domenii, v-as ruga sa-mi spuneti si un profil de la facultate pentru care sa optez pentru profesia ce mi-ati sugerat-o! va multumesc anticipat! Dau FUNDA!happy

Răspuns Câştigător
| mary4048 a răspuns:

Se pare ca ti-ai dori un post de functionar public sau cam asa ceva.Nu e prea putin totusi pentru cineva cu atatea valente? ..Pentru a fi eficient acolo unde muncesti, trebuie sa-ti si placa ceea ce faci, deci analizeaza-te in profunzime si gasesti raspunsul la tine.Pana la urma rezultatul a ceea ce vei deveni, rezulta din chiar deciziile tale nu ale altora.Iti doresc sa iei decizia potrivita pentru tine, care sa te multumeasca pe plan personal, atat emotional cat si pecuniar! ..Succes!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si contabi l nu te confrunti doar cu matematica. asa cum ai spus vrei sa introduci date in calculator. ei bine cu asta se ocupa un contabil tot ce e de calculat e sa faci cateva adunari si scaderi. cu calculatorul evident. este o meserie banoasa si te poti angaja la mai multe intreprinderi deodata. se castiga foarte bine si este din punctul meu de vedere o meserie lipsita de stres. dar acum tu alegi. faci ce-ti place. dar sa nu uiti ca trebuie sa te gandesti si la viitor. mult succes! big grin

| tr3ig a răspuns:

Mama catai pomelnicu scrisesi, fa-mi si mie un scurt rezumat la ce scrisesi si lasa-l aici ca sa intelegwinking.

ma in primul rand trebuie sa te gandesti la bac, sa il iei, sa il iei si cu o nota destul de bunicica, si dupa te gandesti la faculta, iar faculta dai la ce vrei tu, ce iti place tie, nu trebuie sa tii cont neaparat de liceul la care esti sau stiu eu ce alte chestii. spre exemplu eu am termint la liceu mate-info iar faculta am facut facultatea de cadastru. pentru ca asta mi-a placut miewinking bafta, si spor la invatat pentru bacwinking

| mathew2002 a răspuns:

Eu ti-as sugera sa te indrepti spe stiinde de comunicare. inveti sa vb cu oamenii si poti fi asistenta personala, secretara ) ar mai fi si functionar public, dar acolo ai nevoie de ceva pile tongue