| Andreea_7276 a întrebat:

As avea si eu o problema: lucrez la o firma privata si nu prea ma mai descurc sa ating un anumit target cerut! Responsabilii mi-au cerut sa-mi revin pentru ca nu mai resusesc sa fac fata serviciilor lor, ca merg din ce in ce mai prost si chestii de genul, dar eu una ma gandesc sa nu-mi dau demisia singura pentru ca, apoi nu am drept la somaj. As vrea sa stiu si eu dupa cat timp de pus in regula am dreptul la somaj, daca mi se reziliaza contractul? astept raspuns.mersi

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ai nevoie, pentru a primi somajul, de un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni din ultimele 24 luni premergatoare inregistrarii cererii de somaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca si tu constientizezi ca nu mai faci fata cerintelor, incearca sa discuti cu factorii responsabili din firma sa-ti ofere, daca se poate, un alt post, chiar cu un salariu diminuat, unde sa te poti descurca; ideea este sa lucrezi temporar pe un post mai "relaxant", eventual sa urmezi un training (parc-asa e termenul!?) astfel incat sa poti reveni ulterior cu forte noi acolo unde esti acum. Incearca, n-ai ce pierde; iti urez bafta!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor Legii nr. 76/2002, art. 34, alin. 1, lit. a) este nevoie de un stagiu de cotizare de 12 luni din ultimele 24 luni premergatoare inregistrarii cererii de somaj. Daca-ti dai demisia, chiar daca ai stagiul de cotizare, nu o sa primesti somajul. De asemenea nu primesti somaj daca desfacerea contractului individual de munca este din motive imputabile(art. 17, al. 1, lit. a). Conform Codului muncii, art. 61, alin. 1, lit. d) se poate desface CIM daca salariatul nu corespunde profesional, acesta fiind un motiv imputabil. Totusi, in acest caz, angajatorul are obligatia de a oferi un loc de munca corespunzator ori sa ceara sprijinul AJOFM pentru gasirea unui loc de munca, daca nu are asemenea locuri de munca in unitate(art. 64 din CM). Numai bine!

| luiza a răspuns:

Cred ca ti-ai indus teama ca nu te descurci, nu ca nu faci fata! Ia-o metodic, nu lasa treburile pe care le incepi neterminate, Daca chiar trebuie ramai dupa orele de program cateva minute pentru a termina! Sigur poti! ai incredere in tine!~

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa-ti iei un concediu de macar o saptamana sa dai un refresh iar dupa aia sa incerci sa te concentrezi mai mult pe realizarea targer-urilor. sa renunti e cea mai mare prostie

| Angel0 a răspuns:

Nu te merita.Nu-ti mai pierde timpul cu targeturile lor de doi bani.
Un nou inceput.Succes!