| anonim_4396 a întrebat:

Salut! As dori sa stiu dacă renunt la scoala militara de subofitieri dacă platesc ceva si daca da, cat anume. Acum doua saptamani am inceput scoala si am realizat ca nu mi se potriveste.

6 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Hai ca-mi place! Cat va zbateti voi sa ajungeti acolo! Credeti ca stati degeaba ca la filo sau la liceul sportiv dar iesiti cu salarii babane. Daca e scoala militara, e militarie.
Da, platesti. Poate scapi cu putin pentru ca abia ai inceput scoala. Mergi acolo si intreaba, noi nu stim.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Poți sa cedezi locul cuiva?

| Ccnn a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu stiu daca pot ceda locul. Am vazut ca in locul celor care pleaca vin altii. As dori sa stiu in jur de cat ar trebui sa platesc. Am auzit ca se plateste pentru fiecare zi in parte in care am stat

| Salontanul a răspuns (pentru Ccnn):

Da! Se plateste cazarea, echipamentul, cheltuieli de salarizare, etc.
Pe vremea mea era circa 45.000 lei pentru doi ani de scolarizare. Acum nu mai stiu cat poate fi. Cei 45.000 se impart la 730 zile (doi ani) si inmultesti cu numarul de zile cat ai stat acolo. Finantistul unitatii iti poate face un calcul estimativ. Pacat! ai fi avut o cariera frumoasa. Si eu am crezut ca plec in primele 6 luni. Am strans din dinti zilnic si acum am apucat si pensia.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Ccnn):

Nu știu cât trebuie sa plătești exact dar știu clar ca plătești mai mult cu fiecare zi pe care o petreci acolo ( ți se pune norma de hrana pe ziua respectiva, tragerile dacă ai avut pana acum... ( vezi ca un cartuș e în jur de 7 lei laughing ). Dacă te-ai hotărât ca nu mai vrei fugi la financiar și întreabă cât ai avea de plătit dacă ți-ai da demisia mâine. Și dacă ești bazat pe ideea ca vrei sa pleci fa-o. Sistemul asta are un mod de a face curățenie adică ăștia carora nu le place nu o sa reziste mult și mai bine îți dai demisia acum și plătești mai puțin decât mai târziu și ai de dat căruța de bani.
Totuși de curiozitate... Pe ce arma ai prins loc?

| Cksihja a răspuns:

Eu nu aș vrea ca țara mea să fie apărată de așa oameni. Mă mir de cum a ajuns acolo.