| sined99 a întrebat:

As vrea niste sfaturi in legatura cu ce facultate sa urmez. Sunt clasa a XI-a, profil stiite umane si constat cu stupoare ca nu sunt sigur ce vreau sa fac.Astept un sfat, o indrumare, o parere. O seara placuta!

11 răspunsuri:
| Doηηa a răspuns:

Nu o să excelezi în nimic dacă mai presus de toate pui familia.De exemplu eu o să mă axez în viitor pe Facultatea de Drept(am descoperit că asta mă reprezintă și aș face cu drag) și să mă aleg bine merci cu profesia de avocat.Sunt dispusă să renunț la timp liber, petreceri, familie atâta timp cât știu că devin cineva.Iar după ce ajung unde mi-am propus mă gândesc la o eventuală familie.Asta undeva pe la 30 de ani.
Tu știi cel mai bine ce domeniu te atrage, plus că sunt mulți oameni în televiziune care au familie.Ai tras o concluzie greșită, asta dacă nu vrei să te însori la 20 de ani și să faci și copii.Așa nu merge...
Mai ai timp să te gândești serios ce vrei să faci cu viața ta.Și uite așa ajungi la 30 de ani fără griji și frustrări dacă faci totul la timpul potrivit.
Succes să avem cu toții!

| sined99 explică (pentru Doηηa):

Iti multumesc mult pentru sfat! Chiar aveam nevoie de unul suficient de "tare", daca pot spune asa, care sa ma readuca cu picioarele pe pamant. Iti doresc mult succes!

| Doηηa a răspuns (pentru sined99):

Mă bucur că te-am putut ajuta oarecum, cu mult drag!
Hai să avem succes cu toții! Să fim mândri de noi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gindeste-te in primul rind la ce iti place tie. Apoi, daca este o meserie care sa-ti aduca satisfactii materiale dar si recunoastere. Daca poti sa faci o meserie care nu iti place dar e banoasa... bravo tie.

| sined99 explică (pentru anonim_4396):

Ma tenteaza foarte mult jurnalismul, dar testimonialele altora am aflat ca trebuie sa renunti la viata personala si sincer nu prea sunt dispus sa fac asta. Partea a doua este ca dupa ce absolv jurnalismul as vrea sa urmez o scoala de televiziune si sa devin reporter... Sunt foarte indecis...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sined99):

Ori jurnalism, ori televiziune, tot trebuie sa fii mereu gata de "o fuga" la o stire noua, program prelungit pentru un interviu, deplasari, etc. Cert este ca familia va fi sacrificata. Nu merita. Poate ceva la o televiziune mica (locala) unde nu au un program rea incarcat...

| Kriss96 a răspuns:

Uite aici parere/sfat/indrumare: Tu chiar nu ai nicio pasiune? Meseriile se nasc din pasiuni!

| sined99 explică (pentru Kriss96):

Pasiunea ca pasiunea dar in viata nu poti face doare ce-ti place. Imi place foarte mult domeniul auto....Sa ma duc la mecanica?

| sined99 explică (pentru Kriss96):

Nu pot spune ca literatura nu este si ea o pasiune, imi place foarte mult sa citesc si pun foarte mare pret pe cuvinte dar asa cum am amintit mai sus din testimoniale am aflat ca pentru a fi un jurnalist bun trebuie sa-ti sacrifici viata de familie, ori eu sincer nu cred ca as fi dispus sa fac asta...

| Kriss96 a răspuns (pentru sined99):

Pai orice om are mai multe pasiuni. Cum ai tu cititul si domeniul auto. Normal ca dintre astea doua nu o sa faci meserie cititul. Ca si jurnalismul nu e cine stie ce. E bataie mare pe locuri. In domeniul auto ai putea face ceva.

| sined99 explică (pentru Kriss96):

Sincer sa fiu, mi-as dori sa pot accesa niste fonduri europene si sa incep eu ceva, dar nu ma pot baza foarte mult pe asta asa ca... la facultate tata! Dar unde? Nu as vrea sa fac o facultate doar ca sa fie facuta...