| Iulian179 a întrebat:

Salut! Aș vrea să dau la Academia de Poliție dar mi-e cam greu cu istoria. Puteți să-mi dați niște sfaturi despre cum aș putea să o invăț? Mi-am luat cartea "Istoria românilor pentru admiterea la academia de poliție" scrisă de Marius Constantin și Cătălin Stănescu.Și despre această carte sa-mi spuneți dacă e bună.Am auzit că ar trebui să inveți mecanic dar nu cred că ar funcționa, totuși cartea are 500 de pagini.Și nici nu aș vrea să fac meditații pentru că deja fac la română și engleză.Vă rog să mă ajutați!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Istoria se invata usor, citind cate un pasaj din carte si apoi incercand sa reproduci doar esenta pasajului.
Nu se invata cuvant cu cuvant din carte, ca nu vei retine nimic.
Se citeste cate o fraza, apoi se inchide cartea si se povesteste ce ai inteles din fraza respectiva.

Evident ca pregatirea de dinainte de invatare este esentiala: se inchid toate electronicele care te-ar putea deranja (telefon, computer, tv, laptop sau jocuri), te inchizi singur in camera si pentru 3-4 ore nu iesi, citind si focunsandu-te numai pe ce citesti, ca sa intelegi si sa memorezi esenta.
la fiecare 3 ore ai voie sa iei 10-15 minute de pauza, sa bei apa sau sa mergi la toaleta.

| sierra1 a răspuns:

Dacă e "pentru admiterea la academia de poliție" inseamnă că e mama cărților. Ce e nașpa, e faptul că da, istoria se invață "tocind"

| Nandor a răspuns:

Uita-te la documentare și dacă ai memoria bună și îți place subiectul o să te ajute să știi ceva