| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa devin fizioterapeut, dar am auzit ca acele aparate ar fi nocive..curenti emana unde ce afecteaza sistemul nervor si reproducator.stiu ca riscuri au toate meseriile, dar vreau sa stiu daca e adevarat.As vrea si mai multe detalii despre aceasta meserie.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, cred ca ...confunzii meseriile!
Cele de radilogie sunt periculoase, pentru ca aparatura este radioactiva, producand radiatii care iti pot afecta organele interne, daca nu porti sort sau costum protector.

Fizioterapeutul lucreaza cu aparatura electrica de joasa tensiune, care nu-ti afecteaza nimic!