| alexfootballfan369 a întrebat:

As vrea sa devin personal trainer si sa urmez cursul de pe masterclass, insa nu stiu daca se poate trai din asa ceva. Faci un contract cu o sala sau poti fi angajat de client ca sa te duci la el acasa?

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Treaba cu antrenorul e complicata... poti sa antrenezi pe oricine oriunde. Poti sa-ti iei un prieten si sa-l ajuti sa impinga la piept, dar daca faci o practica din treburile astea va trebui se vezi ce politica are sala in care te duci.

Anumite sali nu vor sa faci PT pentru ca vor sa vinda timpul trainerilor lor. Poti face contract de colaborare cu sala, poti sa abordezi ideea ca le aduci clienti, etc. sunt multe abordari, dar depinde de sala.

Pt a fiscaliza cel mai simplu ar fi PFA, doar ca iti trebuie o diploma recunoscuta de stat pentru a putea presta servicii cu forma asta de organizare. PFA-urile se fac doar pe baza de diploma.

Pentru studii, cel mai bine sa faci si niste cursuri de anatomie, educatie fizica si kinetoterapie. Asta ca sa nu inveti omul sa faca exercitii prost, pentru ca e plin de traineri care nu stiu anatomie si strica clientii.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni trainer (antrenor) trebuie sa ai experienta de multi ani in domeniu si rezultate la concursuri /examene + referinte bune de la somitati din domeniu.
Fara nici o dovada palpabila nimeni nu te va plati sa faci rezultate slabe.

| alexfootballfan369 explică:

Mi se pare destul de complicat... oricum asta e planul B in caz ca nu merge cu facultatea de drept( sunt la filo dar imi place mult fitness ul) sau poate devine un part time job in care devin casier la sala si mai ajut clientii.Multumesc mult ambelor raspunsuri!