| anonim_4396 a întrebat:

SALUT!
As vrea sa fac un proiect cu leduri cum ar fi mai bine sa pun rezistentele: la fiecare led o rezistenta sau la inceputul ledurilor?
Si de ce?

Răspuns Câştigător
| M1hai a răspuns:

Rezistenta se pune inaintea ledurilor, daca pui pentru fiecare, nu o sa mai ai curent in circuit!

2 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Si nu ai invatat nimic totusi dar faci proiecte, intoarce-te la circuite in serie si cele in paralel, si vezi acolo unde se pierde tensiune si de ce.

| vraciucristi a răspuns:

Dac pui ledurile in serie nu are rost sa pui o rezistenta la fiecare, dar daca le pui in paralel mai bine pui la fiecare, dar risti sa nu mai ai destula intensitate.