| AnaMariaP9 a întrebat:

As vrea sa imi iau un atestat sau certificat de limba sau cum se numeste..in limba franceza. As vrea ceva care sa fie valabil pentru mai mult timp, indiferent de gradul de dificultate sau costuri. Imi puteti da niste informatii? Sunt in clasa a XI - a si stiu ca imi va folosi mai tarziu avand in vedere planurile mele. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Emaaa5728 a răspuns:

La limba franceza poti sa dai DELF
(Diplôme d’études en langue française)

Sunt propuse 4 diplome diferite, fiecare validând un nivel de competență corespunzând Cadrului comun de referință pentru limbile străine al Consiliului Europei: DELF A1, DELF A2, DELF B1 și DELF B2.

DELF A1 pune în valoare cunoștințele dobândite de începători și validează competențele care se înscriu în nivelul de „descoperire"a limbii franceze.
DELF A2 validează competența lingvistică a unui utilizator elementar la un nivel de supraviețuire, cel al raporturilor sociale, al petrecerii timpului liber, al călătoriilor.
DELF B1 validează un nivel de competență care corespunde deja unui utilizator aproape independent al limbii franceze. Este vorba de nivelul prag.
DELF B2 se concentrează asupra eficacității argumentării, ușurinței comunicării în context social și asupra unui grad ridicat de conștientizare a funcționării limbii. Este nivelul utilizatorului independent, cel care este cerut de cea mai mare parte a universităților franceze.
Este o diploma recunoscuta international(la fel ca si Cambridge la ebgleza sau Dele la spaniola)
Si daca vrei sa ti se echivaleze la bac trebuie sa dai A2 (asa stiu eu)
Nu stiu cat costa

2 răspunsuri:
| TheBlackAng3l a răspuns:

Esti clasa a XI-a, atunci iti recomand sa faci facultatea de litere pe franceza, o diploma mai buna de atat nu se poate

| DiDix11 a răspuns:

Delf, dalf in functie de nivel este valabil pe viata... daca esti din Bucuresti sau daca nu cauta pe siteu "institutul francez Bucuresti" sunt mai multe detalii acolo