| 123Gabriel123 a întrebat:

Salut,as vrea sa ma duc la facultatea de drept si vreau sa aflu cati ani de studiu imi trebuie ca sa ajung procuror de caz si daca merita aceasta meserie de "procuror de caz".

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci 4 ani facultatea cu diploma de licenta, 2 ani Institutul National al Magistraturii si reusesti la examenul de absolvire si esti procuror stagiar, putand fi si procuror de caz la un Parchet de pe langa o judecatorie iar dupa 2 ani esti procuror definitiv.
Nu stiu ce intelegi tu prin "procuror de caz", orice procuror se poate ocupa de supravegherea sau efectuarea urmaririi penale. Procurorul stagiar o face sub supravegherea unui procuror definitiv.