| Modx a întrebat:

Salut, as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva din domeniu.Eu vreau sa merg la facultatea de Medicina Generala. Cand o sa dau examenul de admitere o sa dau 2 examene la bilologie si chimie sau decat un examen care contine intrebari din ambele materii? Alta curiozitate mai am, din primul an iti alegi specializarea?, spre exemplu eu vreau chirurgie. Multumesc anticipat, vreau sa-mi raspundeti la ambele intrebari

Răspuns Câştigător
| GregHouse a răspuns:

Pentru prima intrebare: depinde in ce oras alegi sa mergi. De exemplu, la Bucuresti se da si din chimie, si din biologie (nu stiu daca sunt amestecate intrebarile, eu cred totusi ca sunt separate si probabil date in aceeasi zi, pentru ca pe site-ul facultatii era afisata o singura data pentru examenul de admitere), iar la Iasi se da din chimie sau biologie.
Mai exista facultati la Tg. Mures, Cluj, Galati, Craiova, Timisoara. Poate si altele. Dar acolo nu stiu cum se da admiterea, trebuie sa te interesezi.
Pentru a doua intrebare: nu, specializarea (rezidentiatul) se alege dupa terminarea celor 6 ani de Medicina Generala.
Sanatate!

| Modx explică (pentru GregHouse):

Greg, Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Majoritatea facultatilor din tara dau un singur examen cu intrebari de biologie si chimie.
Specializarea ti-o alegi dupa ce termini facultatea si dai examenul de rezidentiat (in ordinea mediilor de la acest examen, din posturile scoase la concurs)

| mixxjim a răspuns:

Este un singur examen cu intrebari din toate domeniile iar specializarea ti-o alegi de-abia dupa terminarea celor 6 ani de studii

| lmny a răspuns:

Se da un singur examen cu intrebari din ambele materii.
Specializarea ti-o alegi dupa ce termini cu bine cei 6 ani de facultate... si daca te tine sa mai continui in domeniu!