| Crian6651 a întrebat:

Salut!
Aș vrea să știu
1. Ce liceu iti trebuie pentru a deveni judecator?
2. Sunt judecătorii fericiți?
3. Sunt judecătorii în pericol?
Vă mulțumesc!

4 răspunsuri:
| and0ra a răspuns:

Nu contează ce liceu faci, contează facultatea. Probabil ar fi indicat sa te axezi pe un profil uman totuși, gen filologie. Și apoi sa te duci la facultatea de drept.
Exista și judecători fericiți și judecători nefericiți, depinde de persoană logic, nu prea are sens întrebarea 2.
Rareori sunt judecătorii în pericol. Am mai văzut cazuri în care cei condamnați să "vrea sa se răzbune" pe cei care i-au condamnat dar nu în România și sunt rare cazurile. Cel puțin asa cred.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Nici un liceu din lume nu te face judecator.
Pentru a deveni judecator trebuie mai intai sa faci facultatea de drept. Nu conteaza ce liceu ai facut inainte de asta.
Dupa facultate trebuie sa faci 2 ani calificare la INM (Institutul National al Magistraturii). Acolo se intra foarte greu. Trebuie sa cunosti materia la perfectie. Concurenta e mare. Candideaza absolvenți de drept din toata tara.

Fericirea nu depinde de meseria pe care o ai. Conteaza sa iti placa ce faci.

Nu sunt in pericol judecatorii. Majoritatea ies la pensie.

| Celestina003 a răspuns:

Filologie,sora mea acolo a dat.