| MarthaGhost7894 a întrebat:

As vrea sa stiu care e diferenta dintre Facultatea de chimie si cea de Farmacie.
În plus, care e facultatea care imi ofera mai multe perspective in viata?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

La facultatea de farmacie, pe langa chimie, inveti si materii ce tin de medicina (anatomie, fiziologie, biologie celulara etc), faci ore la spitale, cu medici, si totul se axeaza pe medicamente, sa zic asa. Ca si chimie sunt: anorgnaica, analitica, organica, fizica, biochimie, chimie farmaceutica, chimie terapeutica. Dupa terminare te poti angaja intr-o farmacie de spital sau comunitara, laboratoare, industrie, etc. La facultatea de chimie presupun ca se axeaza pe chimie pura, probabil ca iesi chimist (sau inginer chimist). Parerea mea e ca ai mai multe variante de angajare cu farmacia, mai mult, se cauta farmacisti si in domeniul medical tot timpul vor fi locuri de munca. E foarte interesant sa inveti chimie aplicata la corpul uman si sunt multe lucruri care te vor ajuta in viata.

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Farmacia clar îți oferă. sau chimie dacă 100% pleci în altă țară pentru că la noi industria chimică e moartă, foarte greu îți găsești ceva plătit peste 2000 de lei net...

| PVAAVU a răspuns (pentru Adry05):

Nu-i moartă, e doar redusă. Avem puține fabrici și puține locuri de muncă.

| relian a răspuns:

Diferenta este ca la chimie esti chimist si la farmacie farmacist laughing adica ceva vanzator de medicamente.La chimie o sa stii mult mai multe decat stie un farmacist, de exemplu chimistu face medicamentu si farmacistu doara il vinde.
Care iti ofera mai multe perspective? Chimia bineinteles.Ca farmacist nu poti lucra decat intr-o farmacie, aia e tot, pe cand un chimist poate lucra mai pe oriunde, de la laboaratoare de analize, la spitale, la NASA chiar laughing
Bine acum depinde si daca iti place si daca te si pricepi.Asa daca doara vrei un job unde nu esti curios decat sa iei un ban mergi la farmacie,vinzi medicamente,nu-ti trebuie prea multa scoala sau pricepere sa faci asta.
Chestia ca la farmacie dupa joburile nu se gasesc asa de usor,mai ales in ziua de azi cand sunt prea multi farmamcisti,peste tot in lume s-a umplut cu farmacistii laughing
Chimist te angajezi la un laborator care face analize la alimente,haine etc,te poti angaja la vama,la laborator la spitale, la o fabrica care produce stiu si eu chimicale, detergenti, chimia este preznta mai in toate domeniile, comparativ cu farmacia unde vinzi buruieni numa laughing ca nu farmacistu face un medicament ci tot un chimist. Uite te poti angaja si la o fabrica de memdicamente, duci marfa la farmamcie so vanda farmacistu laughing

| PVAAVU a răspuns (pentru relian):

Farmaciștii nu sunt doar vânzători. Replica ta e ignorantă și se vede și din gramatica ta. Farmacistul nu doar le vinde, el sfătuiește pacientul cu privire la ce medicamente să ia, eliberează medicamentul prescris, prepară pe loc, deci el ELIBEREAZĂ medicamentele.

| relian a răspuns (pentru PVAAVU):

Serios? Asa este in RO unde aia vind dupa ureche,habar nu ai despre ce vorbesti amice.
Du-te tu la farmacie si ia ceva fara reteta de la doctor,vorbesc aici despre tarile mai civilizate,.nu de RO unde cumperi medicamente de orice tip de la orice farmacie.
Deci farmacistul vinde,elibereaza medicamente,asa cum zici si tu laughing
Ce iti da un farmacist fara prescriptie de la doctor,stie toata lumea,si eu stiu ce sa iau,fara ajutorul farmacistului.

Pe de alta parte farmacistul este vinzatorul companiei farmaceuitice, a celei care au facuyt a cel medicament.
Plus ca un medicament are instructiuni, pentru ce se poate folosi, contraindicatii bla bla.

Deci medicamentele is facute nu de farmacisti ci de chimisti, ce lucreaza la companiile farmaceutice.
Farmacistul prewpara pe loc ce anume? Prepara medicamente laughing hai ca esti tare de tot.
Ai auzit tu ceva dar nu stii cei aia.Acea preparare cum zic ei,este de fapt o impachetare a unui medicament.

Daca nu stiai medicamentele nu vin de la fabrica asa cum le vezi tu in farmacie,vin in recipiente mari,farmacistii cu tehnicienii le baga in cutiute,ori iti face tie,iti prepara,vorba vine laughing iti prepara o reteta,ei asa folosesc cuvintul asta a prepara,in loc de ati ambala laughing suna mai a altceva,vor sa arate ca ei nu-s vinzatori.
Replica mea nu este ignoranta deloc,am zis exact ce se intampla. Farmacistii vind medicamente,aia fac,nu le fabrica ei,nu le combina, nu fac altceva decat sa dea clientului ce ia prescris medicul.

Vii sa ma faci ignorant, dar de fapt tu nu arati nimic, de fapt spui exact ce am zis si eu, doar ca ai folosit cuvintul a prepara, in loc dea impacheta laughing
Esti in anul 4 la farmacie asa si ce? Ce stii mai exact? Ai lucrat vreodata intr-o farmacie? Dacxa nu ai lucrat nu te mai da lovit pe aici ca esti student,deocamdata habar nu ai cu ce se maninca farmacia.
Sfatuieste pacientul,asta e tare,care pacient? Acu deja l-ai facut pe farmacist mare doctor laughing deci spune clientului cum sa ia acel medicament,mai exact repeta ce i-a zis si doctorul,pentru ca doctorul ce ia prescris reteta i-a zis tot,ce sa ia si cit sa ia,dar farmacistul are obligatia sai mai zica si el inca odata,ca totul sa fie cit mai clar.

Studentule laughing expertul medicamentului laughing ba ne lasi. Expertul medicamentului nu-s nici aia ce lau fabricat,dapai un prapadit de vinzator de farmacist.
Fabricantul medicamentului da mai departe medicamentul catre doctori pentru al testa pe termen lung,deci daca vrei sa spui ceva spune,dar nu balarii.
Doctorii din spitale ori ce prescriu medicamentele respective stiu cel mai bine cum functioneaza,bioneinteles el da informatiile apoi fabricii, ori mai stiu eu pe unde.
Is ignorat de ce? Ca stoiu f bine ce se face intr-o farmacie? Pai iti zic ca am fost de N ori, am pe cineva ce lucreaza in farmacie si am vorbit, am vazut ce fac aia acolo, am vazut ce face farmacistul, ala ce zici tu expertul medicamentului lui peste prajit laughing du-te ba si lasa-ne cu povesti de astea.

| PVAAVU a răspuns (pentru relian):

Eu zic să te uiți peste planul de învățământ de la farmacie. Și să faci facultatea de farmacie sau să întrebi pe cineva care o face înainte să îți dai cu părerea. Eu am învățat în 4 ani câte ceva despre profesia asta așa că eu știu mai bine. Plus că am avut practică de vară, am văzut ce face farmacistul. Tu ai stat cu un farmacist să vezi ce face? Așa cum am mai spus, nu chimistul le face ci inginerul chimic. Chimistul le descoperă. Farmacistul știe cum să pună substanța activă în forma farmaceutică (creme, capsule, comprimate, etc.). Eu zic să te informezi înainte să îți dai cu părerea.

| PVAAVU a răspuns (pentru relian):

Încă ceva, uite aici niște cărți din care poți afla mai multe despre profesia de chimist. Encyclopedia of careers and vocational guidance și Career discovery encyclopedia.

| relian a răspuns (pentru PVAAVU):

Chimistul face,adica descopera medicamente noi, adica toate medicamentele is facute, inventate, sau cum sa zic de chimisti, nu de ingineri.
Inginerii executa, stai linistit ca nu-s cazut acum din luna.Plus de asta am si eu ceva scoala,cred ceva mai multa ca tine,asa ca stiu cu se maninca una alta.

Intrebi daca am stat eu cu un farmacist? Inseamna ca nu ai citit ce am scris,am scris ca stiu pentru ca vorbesc cu farmacistii in farmacie,acolo la munca la ei si stiu ce fac ei,vad ce fac.

Farmacistul nu poate lucra dec it intr-o farmacie,punct,deci un job mort sa-i zicem asa,merg medicamentele merg si ei,cand nu mai is si ei pe dinafara.
Dar cum oamenii mereu au fost bolnavi si medicamente mereau au fost facute,are job,nu-i problema,doar voiam sa arata ca un farmaacist in afara de farmacie nu prea are unde lucra.

Un chimist se poate angaja oriunde,si la NASA si la supermarchet si la vama si asa mai departe,pentru ca totul in lumea asta este chimie, deci el are loc mai peste tot, chiar si in piata, sa faca teste la alimente etc, desi le face un medic veterinar, dar ar fi si pentru el loc laughing profesor si in cate domenii nu ar putea fi angajat.

Eu despre asta vorbeam.Acum ca tu esti la farmacie,acolo banui ca ti-a placut si iti aperi meseria,desi normal ar fi sa spunem adevarul.

Deci chimistii inventeaza medicamente,pe care apoi le vinde farmacistu happy daca nu am dreptate care stie mai bine sa zica.

Sa aflu c ite ceva despre profeia de chimist? Nu este nevoie,stiu cei aia chimie,mia mincat zilele la scoala laughing am facut chimie ce nu ai facut nici tu,la scoala mea chimia era baza, sau printre orele de baza.

Imi place chimia, doar ca nu prea is bun, nu am avut profesori buni atunci cand a trebuit, mi-ar fi placut sa fiu chimist, imi plac lucrurile interesante si cum am mai zis chimia este baza lumii.

| PVAAVU a răspuns (pentru relian):

1. Așa, ai ners la farmacie și ai vorbit cu ei- oamenii în general nu spun prea multe despre ocupația lor. Ai stat cu ei să vezi ce fac- în practică de vară sau așa, te-ai uitat îi si plecat?
2. Chimiștii da, INVENTEAZĂ medicamente dar ei le și DESCOPERĂ. Inginerii sunt cei care le prepară în cantități industriale.
3. Tu ai o atitudine negativă față de farmacie și deformezi adevărul despre profesia de farmacist. Eu care am 4 ani în spate plus practică de vară am un avantaj față de tine, care nu ai nici atât. Sau ai? spune dacă ai. De fapt nu ai cum să ai, având în vedere că a ta gramatică e așa proastă, cred că nici liceul nu îl ai făcut.
4. Nu îmi place cine știe ce profesia dar apăr orice profesie, orice om care are o profesie e un expert.

| PVAAVU a răspuns (pentru relian):

Așa, ai stat cu farmacistul să vezi ce face. Cât ai stat, o oră, 6 ore? Câte zile, o săptămână, o lună. Câte ore pe zi, 6-8? Eu am stat 6 ore pe zi de luni până vineri timp de două săptămâni câte trei veri la rând.

| relian a răspuns (pentru PVAAVU):

Eu am iubita ce lucreaza in farmacie de 10 ani, e bun asa? De aia stiu, nu vreau sa dau detalii pentru ceea ce spun, dar ce zic este adevarat, de cele mai multe ori.
Nu am atitudine negativa fata de nimeni, doar spun cum stau lucrurile.In cazul de fata un chjist este multe deasupra unui farmacist, plus ca are mai multe oportunitati, despre asta era vorba, nu de atitudine ce spui tu.

Orice om care are o profesie este un expert?laughing amice esti departe rau.Sa te trezesc eu. Daca luam de exemplu 100 de oameni cu aceiasi profesie stii citi din astia is experti in profesia respectiva? 1 sau deloc,cam pe acolo bat cifrele.
Nu ai experienta nici profesionala nici de viata,asa ca nu te ambala prea tare.
Daca vin la tine la facultate si va iau pe toti din anul tau la bani marunti nu stiu citi is cit de cit care stiu ceva.
Stiu f bine despre ce vorbesc,am avut colegi care de abia citeau, deci citit se bailbaiau laughing deci studenti, ingineri apoi si tu vii sa imi spui mie ca toti care au o profesie is experti.

Majoriatea celor care fac o facultate habar nu au despre meseria respectiva, nici nu-s interesati, fac o facultate sa fie acolo, ori ca pot sa intre mai usor la un loc de munca.

Expert intr-o meserie tu stii cei aia? Asa ceva gasesti cam rar.Ai stat 3 veri la rind ca trebuie sa stai,nu ai incotro,ma refer la practica,este obligatorie,asa ca trebuie sa stai, altfel nu mai termini scoala aia.

Inca odata iti zic, nu ai experienta de nici un fel, o sa ai dar poate peste ani, iar eu nu vorbesc din auzite, cum am zis am, si eu scoala mai multa ca tine.
Hai sa ne oprim aici ca deja nu mai discutam despre subiectul in cauza.Eu am spus parerea mea referitor la ce a intrebat omu, tu ai spus parerea ta, fiecare cu parerea lui, respect parerea fiecaruia chiar daca nu e atit de buna, sau corecta.

Unde pui ca deja ai luat-o pe aratura, incepi sa te lauzi ca ai 4 ani de facultate plus practiva, iar eu de nici unele laughing
Amice inca odata iti zic, am mai multa scoala ca tine, daca ma crezi bine, daca nu sa fii sanatos.Nu discutam aici despre ce scoali avem noi, trebuie sa dam raspuns omului ce intreaba care din meseriile alea is mai avantajoase, ori ce intreba el.Deci gata ajunge, nu te mai lauda ca tot un vinzator o sa fii, asta daca o sa ai pe unde lucra in RO.Era bun sa fi fost pe aici in America, farmacistii aici iau bani cu galeata laughing si freaca menta.

| PVAAVU a răspuns (pentru relian):

Fiecare cu părerea lui? Nu, adevărul e ce contează.

| LoredanaConstantina a răspuns (pentru relian):

Farmacistii pot lucra in laboratoare, farmacii, ca inspectori la vama, la droguri, alimentatie, analize clinice, spitale, chiar si ca profesori. Si sunt farmacii care fac formule magistrale. Nu doar se vinde plus se colaboreaza cu medicii pentru ca de multe ori medicii gresesc deoarece nu sunt experti in tratament in schimb farmacistii da. E o facultate grea, nu toata lumea e capabila s o faca. Asa ca un farmacist nu este un ratat. Salariul in alte tari este destul de bun. In Elvetia de ex se ajunge si la 10000€ pe luna.

| Ionutt033 a răspuns (pentru relian):

Probabil nu esti informat cu privire la atributiile unui farmacist. El este specialist in domeniul medicamentului, si cel responsabil pentru crearea lui. Un chimist nu are pregatirea medicala necesara pentru fabrocarea unui medicament destinat tratarii unei boli. Exista multe tipuri de farmacisti. Un chimist nu poate face analize medicale, doar chimistul medical! In plus exista farmacisti care se ocupa posturi in laboratoare medicale, spitale, cercetare, etc. Iar in facultatea de farmacie se studiaza chimie la greu. Nu mai emiteti pareri in necunostinta de cauza.

| PVAAVU a răspuns:

Dacă te duci la farmacie pentru că îți place chimia, te orientezi prost. Eu sunt în anul 4 la farmacie și am venit tot pentru chimie. Acum sunt dezamăgit în anul 4 pentru că în anii 4 și 5 faci mai puțină chimie. Farmacia e mai degrabă un domeniu medical decât chimic. Chimia și ingineria chimică sunt două lucruri total diferite și sunt domenii chimice.
De la farmacie lucrezi în farmacie comunitară, de spital, industrie, laborator și regulatory affairs. Ordinea în care le-am pus nu e întâmplătoare. Farmacistul e instruit mai mult pentru farmacie decât pentru laborator.
De la chimie ieși cercetător, unde, conform cărții „Encyclopedia of careers and vocational guidance" faci două tipuri de cercetare, de bază și aplicată. În cea de bază studiezi structura și proprietățile substanțelor și cea aplicată presupune să folosești ce ai descoperit în cea de bază ca să dezvolți noi produse. Chimistul e făcut excluziv pentru laborator. Poți lucra la un institut de cercetare sau în industrie în laboratoarele de controlul calității. Nu în producție, acolo lucrează inginerul chimist- el e specializat pe a lucra cu mari cantități de substanțe pe când chimistul lucrează cu cantități mici de substanță. Pe deasupra, inginerul chimic știe chimie și elemente de inginerie mecanică și electrotehnică, știe să proiecteze o instalație industrială, știe cum funcționează. Chimistul știe doar chimie, el e făcut pentru laborator, inginerul e pentru industrie și instalații chimice.
https://www.youtube.com/watch?v=RJeWKvQD90Y
https://www.youtube.com/watch?v=0NkFvcXNjIw
https://www.youtube.com/watch?v=I2sWtSLyPlQ
https://www.youtube.com/watch?v=rJBG95ELEv4
Ca farmacist da, ai multe opțiuni, ești expertul medicamentului, ai 4 medii de lucru, farmacie (com. de spital), laborator de tehnică farmaceutică și laborator farmaceutic. Mediile de muncă sunt mai diverse, din punctul ăsta de vedere ai o viziune mai largă. Din punctul de vedere al subiectelor e mai îngust. Nu poți lucra decât în subiecte ca medicamentul și mediul.
Ca chimist, fiind expertul chimiei, poți dezvolta și alte produse decât medicamente, cum sunt textilele, lacurile și vopselele, ș.a.m.d. Mediile tale de muncă nu îs așa diverse dar subiectele sunt.
După mine, fie că alegi farmacie fie că alegi chimie, vei găsi la fel de greu de lucru. Locuri de muncă în laborator sunt puține, fie că ești chimist, fie că ești farmacist. Farmaciștii sunt mai puțin instruiți pentru laborator. Preferă să angajeze chimiști în laborator. Deci mai degrabă ai ce face cu chimia în laborator decât cu farmacia.

| PVAAVU a răspuns:

Bine, dacă vrei să lucrezi în farmacie, vei găsi mai ușor de lucru.