| edyra2 a întrebat:

As vrea sa stiu ce presupune facultatea de stiinte politice si cam ce poti sa faci dupa ce termini. Totodata, ce parere aveti despre Facultatea de Stiinte Politice din cadrul SNSPA?

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Facultatea de Stiinte Politice presupune cunostinte in domeniul Stiintelor Politice, nu presupune Politica. Politica si Stiintele Politice n-au prea multe in comun.
Stiintele politice cuprind istorie, filosofie, sociologie, psihologie, analiza, cercetare, diplomatie, relatii internationale, marketing, comunicare, jurnalism, limbi straine si multe altele. Facultatea de Stiinte Politice iti ofera foarte multe cunostinte teoretice, nimic practic. Deci nu ai o specializare dupa ce o vei absolvi. Te poti angaja intr-un Minister(foarte greu), in administratia locala(foarte greu), poti lucra intr-o organizatie internationala, poti ajunge consilier parlamentar, poti opta pentru un loc la catedra. Iti ofera cateva locuri de munca frumoase, dar ai doua sanse: esti printre cei mai buni sau esti printre cei norocosi(ca sa nu vorbesc despre pile, cunostinte si relatii).
S.P. de la SNSPA mi se pare o facultate unde se strang pitipoancele si baietasii aia care dorm prin cluburile bucurestene. Eu iti recomand S.P. din cadrul Universitatii Bucuresti unde ai niste profesori foarte buni si un mediu academic foarte prietenos.

| edyra2 explică (pentru stpu):

Multumesc mult!

1 răspuns: