| Cosminaailie a întrebat:

Salut!
Aș vrea să studiez la 2 facultăți, istorie și geologie, și nu asta este problema, și faptul că voi și lucra ca și cadru didactic (sunt la Liceul Pedagogic) și sunt convinsă că nu voi face față la toate 3, așa că voiam să vă întreb dacă poți deveni profesor de istorie dacă faci anii de licență la fără frecvență. (Îmi doresc să fiu profesor de istorie (și arheolog) la nivelul de facultate, dar vreau să trec prin toate nivelele de predare: gimnaziu, liceu și facultate, iar geologia mă va ajuta enorm la arheologie)
Am considerat că geologia este mai "provocatoare" și din câte am aflat, este mult mai bine să fac cursurile la această facultate la frecvență.

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Vise frumoase draga mea. Sper să nu ajungi să predai în învățământul românesc. Este o mizerie umană de nedescris. O spun după 27 de ani de predare. Așa visam și eu prin liceu.

| Baddiexoxo344 a răspuns (pentru gabicoo):

Măcar educatoare pot să mă fac?hee hee

| Cosminaailie explică (pentru gabicoo):

Vă înțeleg, dar aș putea totuși să predau istoria chiar dacă facultatea o fac la fără frecvență?

| Cosminaailie explică (pentru Baddiexoxo344):

Daa((=

| gabriela2201 a răspuns:

In vremurile in care traim nu-ti recomand niciuna din ce ai scris daca vrei sa traiesti decent. Nu-mi amintesc anii in care s-a investit de catre Guvern in cercetari arheologice iar la istorie se duc foarte multi, inclusiv cei ce au parinti profesori si au loc de munca asigurat dupa absolvire ca ii ajuta acestia. Mai degraba, daca iti place filologia iti recomand sa mergi la Psihologie si Stiintele Educatiei in Bucuresti, nu cunosc in alte orase denumirea, si daca nu iti place sa predai in invatamantul clasic poti merge sa fii coach/trainer etc la multinationale. Se plateste foarte bine pentru cat se cere de la tine sa vorbesti o ora, mai mult sa incurajezi personalul sa isi iubeasca angajatorul si sa vada viata in rozhappyun fel de psihoterapeut. Totul depinde de tine sa-ti alegi clienti cu bani. E un canal Mind architect cu Paul Olteanu pe Youtube in care explica mai bine meseria asta.
Ai spus ca ai vrea sa predai la toate nivelurile si gimnazial, liceal, universitar dar fara minimum un master trebuie sa ai o sansa incredibila sa prinzi un loc de predare in liceu. Ca sa predai la facultate trebuie sa ajungi pana in primul an de doctorat ca ti se va da prin lege un nr de ore/saptamana.