| xxxx1 a întrebat:

Salut,as vrea sa va intreb daca fac liceu la profil uman,mai tirziu pot intra la universitate legata de stiinte ca matematica,fizica, biologie?

6 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Depinde. Matematica nu mai faci din clasa a 10-a si pierzi enorm.

Daca dai admitere si nu mai faci materiile astea ai sanse maricele sa nu iei admiterea si sa nu intrii in respectivul an.

Daca e fara admitere atunci iti va fi greu primul an dar pe parcurs te vei redresa.

Am urmat liceul de stiinte ale naturii si acum as vrea sa merg pe informatica economica. Si mie imi va fi greu putin dar in nici un caz nu se compara cu greul pe care l-as fi avut daca as fi mers la profilul umanist.

Eu zic sa nu alegi profilul uman daca vrei ca in viitor sa intrii la facultatile enumerate mai sus. Si eu am vrut sa fac aceeasi alegere ca tine pe motiv ca majoritatea prietenilor mei mergeau acolo, dar acum privind inapoi ma bucur enorm ca nu am facut asta. Mi-am descoperit si o mica pasiune pentru matematica pe care nu as fi avut sansa sa o descopar altfel.

Uite, citeste si o intrebare asemanatoare http://www.tpu.ro/......e-si-esti/

| xxxx1 explică (pentru DoarOana):

In farmacie(Universitatea Liberă Internaţională din Moldova ULIM) sau economie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranţă DA! Fosta mea profesoară de română, a fost în liceu la profil de mate-info, iar la facultate a fost la litere... deci n-are nicio treabă ce studiezi în liceu şi cu ce vei studia la facultate.

| miTzuliK93 a răspuns:

Daca faci profil uman in liceu esti limita in ceea ce priveste facultatile dupa: NU vei putea da la facultati de genul Automatica si Calculatoare sau Facultatea de Informatica. La biologie poti intra oriunde cu profil uman absolvit in liceu. La fizica am ceva dubii.

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Salut,
Atata timp cat te pricepi la acele materii, poti.

| ina90 a răspuns:

Depinde de facultate...dar in principiu da!

Dar sunt unele facultati care iti cer liceul pe profil!

trebuie sa te interesezi la facultate!