| suffarstar a întrebat:

Salut, Având în vedere ca am terminat o facultate cu profil uman și nu am făcut pana acum un master, ma gândeam sa dau la SNSPA la Comunicare și Relații Publice, la profil IDE. În prezent lucrez în Marketing la o companie din România și, din acest motiv, m-am gândit ca acest master mi s-ar potrivi. Făcând, însă, un search pe Google, am observat ca multa lume este cam dezamăgită de aceasta facultate, fapt ce m-a pus pe gânduri, mai ales ca va trebui sa achit cei doi ani de studii. În acest moment nu mai sunt asa convins ca este o decizie buna sa dau la SNSPA. Apreciez orice sugestie. Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Dezamagirea vine din faptul ca nu au intrat cu o perspectiva realista la faculta. Unii cred ca daca ai o diploma, bam, se bat firmele pe tine, dar nu e asa. Trebuie munca, trebuie internship in timpul facultatii ( eu nu am mers la internship si mi-a fost greu dupa), trebuie sa ai si tu skiluri si abilitati pe langa ce inveti ca teorie.

| RxTx a răspuns:

școala multă nașțe oameni care si după 3 facultăți nu au muncit o zi până la 40 de ani si se întrebă ce să facă în acestă viață.
Tocmai a fost un prieten din copilărie pe la mine care se află exact în acestă situație.
I-am dat să muncescă ceva să mă ajute și după câteva minute și-a dat seama că îi este scârbă să muncescă orice indiferent cât de ușor ar fi indeiferent cât de multe lucruri practice bune utile informații abilități ar putea să își insușescă prin faptul că exită cineva dispus să se implice să jertfească din viața lui să îl învețe să își câștige exietență din munca mâinilor lui.
Problema e că nu este doar el așa Mă doare inima că mai am și alți 3 prieteni în aproape aceeași ipostază. Nu le place munca ar vrea ca la 39 de ani să le mai dea părinții bani să se mai ducă la o facutate. Se vaită că nu găsesc de muncă dar când le dai să muncescă se așteptă să câșțige peste 100 euro/ zi așa din prima zi. Si dacă le oferi 100 lei / zi te scuipă in ochi chiar dacă doreai să ii inveți meserie

| suffarstar explică (pentru RxTx):

Inteleg raspunsul tau, dar nu are legatura cu speta. Nu ma cunosti si nu stii cine ma sustine si cum. Ca fapt divers, muncesc de la 18 ani. O zi buna.

| trophin a răspuns:

Mulți au făcut "politica" însă nu se mulțumeau cu atât, funcționar sau secretar la nu știu ce birou be baron de comuna, și au ales marketingul, acum în prezent manageri de vânzări la firme petroliere, IT șamd.