| AdiMihai25 a întrebat:

Salut, ca incepator PE TIR comunitate, ma poate indruma cineva va rog?
Care varianta ar fi mai ok PRELATA SKIP Trans grup CJ?

FRIGO TROTA CJ?

Poate stie cineva despre ele sa ma poata ajuta cu un sfat. Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Am tras in jur de 5 ani pe comunitate - am experiente destule in Franta - Spania acolo am prins cateodata firme care intram la milimetru cu spatele, cand nu eram sigur la inceput si cu experienta puneam pe unu in spate sa se uite ca sa nu lovesc ceva si sa intre bine la rampa (vizibilitate redusa sau zona moarta) zona moarta e cand bagi din dreapta in stanga L si nu vezi pentru ca se indoaie tirul incat o sa vezi numai prelata... incarcam pentru UK ambalaje lejere de carton si bagam noaptea intr-o rampa afurisita fara sa vad nimic, ma dadeam jos de 5 - 8 ori si tot intram. Am prins vreme rea - buna - ploi - viscol. M-au furat de motorina 1 singura data in Franta dar nu s-a simtit la rezervor (camionul era al firmei si motorina lor) n-am pierdut nimic. Dupa am ajuns in UK sa lucrez 8:30 - 9h pe zi cu containere du-te vino 20 min dintr-un loc in altul la 3400 lire pe luna. Apoi m-am lasat ca sa intru in armata britanica. Daca imi lasi wasap o sa te pot ajuta cand nu stii ceva tot de la tahograf pana la chingi dubii ce ai. Cu mancarea nu stateam bine mancam numa semipreparate din frigider sau pe la restaurante in Spania cu 10 euro si o sticla de vin suvenir...

| AdiMihai25 explică (pentru mgtow):

Mulțumesc multtt!?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La frigider ai de umblat cu paleti si greutatea e mai mare la marfa cand o manevrezi cu utilajul mobil (ala manual e mai greu de folosit) fata de cel electric. La prelata putin mai bine desi ai chingi dar faci miscare si nu crapi toata ziua pe scaun, nu o sa stii cum se leaga toate marfurile, cand ai dubii intrebi daca trebuie chinga si cum sa o pui si iti arata aia care te incarca, altii te ajuta. Orice transport cu prelata care merge in Germania trebuie prins in chingi altfel amenda e de 250 eur pe fiecare chinga lipsa - ciudati aia dar asa e legea la ei. Uneori trebuie sa pui lanturi pe roti iarna in Germania cand e viscol si zapada multa. Atentie la indicatoarele de camioane, un gps bun de camion (pilot on) gasesti in Facebook cristi pilot on - am gps de la el si a rezistat mai mult de 8 ani, inca merge si actualizari gratuite pe an. La 2 ani e suficient sal actualizezi.