| Pietricel a întrebat:

Cam de la ce varsta as putea incepe sa lucrez? Adica am un prieten, are 13 ani si lucreaza in timpul vacantei 6 ore pe zi. Ambaland diferite lucruri, si le pune etichete. Salariu lui e de 1400 lei. Eu avand 12 ani anul viitor as putea incepe sa fac acelasi lucru ca el? Urgent. Fundaaaaa

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prietenul tau nu lucreaza in mod legal, ci la negru, varsta minima pentru a fi angaat legal este de 15 ani si cu acordul parintilor.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu unde lucreaza prietenul tau, dar daca pe "angajatorul" ala il prinde cineva o sa aiba probleme pentru ca este ilegal sa pui la munca minori sub varsta de 16 ani

| FaraNumePls a răspuns:

De la 15 ani poți lucra legal 4 ore pe zi in domeniul fast-food (să servești oamenii chestii din astea ). Prietenul tau lucrează la negru ca sa zic așa. Poți începe să lucrezi și de la 14 ani dar doar in undele cazuri. Poți lucra doar cu acordul părinților (semnătura lor)

| AlessandraAle5 a răspuns:

Buna,
Art 13 din Codului Muncii 2017 reglementeaza următoarele:
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.
(4) Încadrarea în muncă a persoanelor puse sub interdicţie judecătorească este interzisă.
(5) Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face după împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncă se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.