| NLs_Nelus_1994_DCAI a întrebat:

Salut
Care a fost punctajul mediu pentru admiterea la SGP anul trecut?
Cum se calculeaza punctajul?
Cei ce au luat bacul incep cu 4 puncte ( bonus)sau cu nota de la bac?
Cei cu au diploma de 12 clase incep cu 2 puncte?
Unde pot gasi teste psihologice asemanatoare celor ce le ai ca proba?
Daca am probleme cu vederea si port ochelari este un impediment?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai absolvit liceul si ai si bacalaureatul luat pleci deja cu un avantaj de 4 puncte, fata de unul cu 10 clase sau 12 fara bacalaureat.
Dupa ce treci de vizita medicala in urmatoarele 3 saptamani vei fi trimis la un centru de examinare.
Acolo vei sustine un examen psihologic care daca il treci cu brio vei lua 6 puncte. Daca nu il treci iti faci bagajul si pleci.
Urmeaza proba sportiva in care vei avea de parcurs 2000 de m in 8 min si 20 de secunde si un traseu (sarituri in lungime 2, aruncari cu 4 mingi la o poarta, tractiuni 2-8, 2 rostogoliri din ghemuit in ghemuit, sarit capra, echilibru pe o bara.Toate astea in 1:20 de secunde. Pentru punctaj maxim, adica 6 puncte.
daca faci totul bine obtii un punctaj de 12. +4 puncte.
Minimul este 8 puncte.