| sandmonkey a întrebat:

Salut, care e diferenta dintre a da la drept la academia de politie si osp de exemplu? Stiu deja ca la drept se fac 4 ani si la osp 3

2 răspunsuri:
| bbttii a răspuns:

Iti spun eu. Daca dai la osp faci 3 ani, in anul 2 la inceput iti alegi specializarea, in functie de medie. De obicei se scot anumte locuri pe specializari, economic, crima organizata, rutiera, ordine publica etc. si la sfarsit iesi ofiter (subinspector) pe linia de munca respectiva. La drept faci 4 ani, se alege specializarea in anul 3 la inceput, dar la ei se alege intre politie pompiere jandarmi si termina licentiati in drept, lucrand ca si juristi pe linia de munca aleasa si in functie de repartizare. Se poate face si o mutare de la juridic la politie, in sensul de operativ, dupa ce termini.

| MaradonaGapiro a răspuns:

La drept ai dublă specializare. Ofițer de Poliție și ceva jurist, procuror etc la MAI