| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Salut. Care este diferența între a deveni pompier prin scoală si a deveni pompier din sursa externă (SGP)?
Și dacă există posibilitatea de promovare la SGP ținând cont că am Bac-ul și am și o școală de asistenți medicali generaliști terminată(bănuiesc că ar trebui sa am un avantaj față de cei care intra fara bac).

3 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Prin școală este vorba de promovare prin grad, dar mai ales este vorba de a beneficia de "pensia specială" ca pompier militar.
Angajat ca SGA, ai drepturile salariale și dreptul de pensie al unui angajat obișnuit, plus în cazul în care e nevoie de o restructurare, ești primul plecat.

| RaduRobertRO a răspuns:

N-am stiut ca poti deveni pompier fara sa faci școală, e posibil?

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru RaduRobertRO):

Da,angajări din surse externe.