| anonim_4396 a întrebat:

Care sunteti agenti de securitate sau ati lucrat in domeniu cum este? M-ar interesa si pe mine cum este.Am mai lucrat o perioada manipulant dar in program mai mult dadeam cu matura si ma gandeam sa-mi iau atestatul de paza.Mersi de raspunsuri.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost agent la cateva firme. De obicei salariul minim pe economie si cate o firma era mai cu mila si ne dadea niste bonuri in plus. Programul 12 ore lucru ziua cu 24 libere si 12 ore noaptea cu 48 libere. Asa este legal. Noi faceam 24 cu 72 depinzand de locul de munca. La fabrici (am lucrat la fabrica de mezeluri si la una de zahar) nu poti lucra 24/72 pentru ca esti si ziua si noaptea cu oameni. Am mai lucrat la o banca numai de zi, zilnic mai putin sambata si duminica. Adica veneai la lucru cu o jumatate de ora inainte de deschidere, asistai la scos banii din seif si dupa-amiaza stateai dupa ora 17:00 (ora inchiderii) pana se bagau banii in seif. Acolo era mai bine ca aveai ore suplimentare si castigai mai bine dar nu puteai sa mergi toata ziua la magazin, posta, etc. La banci lucram pentru ca noaptea dormeam in banca. Ideea este ca eu sunt deja pensionar si am o pensie si lucram pentru un ban in plus. Altfel nu merita pentru un tanar activ care ar putea castiga bani mai multi in alta parte.