| Similion a întrebat:

Salut. Ce as putea munci la 15 ani? Fără sa-i ajut sa pe părinți, nu merge varianta asta. Ospătar, barman ceva? Mulțumesc mult!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca ospatar nu poti muncii nici daca ai 16 ani, pentru simplu motiv ca este ilegal sa intri ca minor intr-un bar, cu atat mai mult sa muncesti acolo.

La 15 ani poti lucra NUMAI cu acordul scris al parintilor, pe la: ferme, la sere de legume si fructe, la diverse ateliere mici de croitorie, confectii metalice samd.

| sierra1 a răspuns:

Să fim serioși, in afară de cineva din familie, cine crezi că te angajează?
Pe cinstite, nimeni. Mai stai vreo 3 anișori la școală

| haileewatson a răspuns:

Intr-o cafenea, un magazin de haine, librarie... vezi ce business-uri care angajeaza adolescenti sunt in orasul tau. La 15 ani iti trebuie acordul parintilor sa semnezi un contract de munca.

Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.
În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata maxima de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.

| Trixt3r a răspuns:

Dupa cum au spus si restul, legal poti sa muncesti doar de la 16 ani.

| Lamasanu a răspuns:

Youtuber

| Ionut2Razvan a răspuns:

Sa fii ospatar iti trebuie 16 ani

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionut2Razvan):

Ca sa fii ospatar trebuie sa ai PESTE 18 ani, fiindca este ilegal ca un copil minor (sub 18 ani), sa intre intr-un bar/restauranta sau discoteca, sau sa munceasca ca ospatar.