| Vali215 a întrebat:

Ce cursuri as putea sa fac pentru ca la final sa am un loc de munca bine platit? Eu ma gandeam sa fac un curs de fotograf. Astept pareri. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu garanteaza nimic ca o sa ai un loc bine platit. Tine si de cat te pricepi, cerere pe piata de munca, etc. Fotograf e ok, dar vezi si care e competitia in zona ta, ca degeaba te duci tu cand is deja 10 care fac acelasi lucru.

| RoCkKiD a răspuns:

Loc de munca bine platit dintr-un curs? Nu o sa vezi asa ceva.

Fotografia habar n-ai cu ce se manaca, o sa trebuiasca mii de euro investiti in echipamente inainte sa poti face ceva bani din facut poze, asta presupunand ca gasesti clienti.

Daca dar vrei chestii care nu implica facultate, se platesc bine toate chestiile care trebuiesc facut prin casa. Deci cursuri de Zugrav, electrician, instalator, orice tine de amenajari interioare...dar nici pe alea nu le inveti dintr-un curs.

| zilog a răspuns:

Tichinigiu vopsitor auto
mecanic auto
HIDRAULICA
PNEUMATICA
bucatar
strungar
ospatar
raboteor sculeor matritero strungar
hoțspătar
bișnițar
croitor, vopsitor, măcelar, tractorist, silozar, vameș, alpinist utilitar, pneumatist, hidraulist, electromecanic, dulgher, lăcătuș mecanic, mașinist, buldo excavatorist, manipulant marfă cu liza, ifronist, alba neagra, frigotehnist

| Eireann a răspuns:

Daca te pasioneaza domeniul e foarte bine. Acum la partea cu locul de munca bine platit. Majoritatea lucreaza freelancer deci nu e un loc de muca propriu-zis si nu e cu salariu fix. Asta e ok fiindca intr-un fel iti faci tu programul. Investitia initiala e mare: aparatura, luminatoare, obiective, drone, etc. Necesita si timp dupa ce faci pozele sa le editezi, etc. E o meserie frumoasa dar nu foarte banoasa in prima faza (*nici in a2a).

| Vântulalb a răspuns:

Un loc de munca bine platit? Doar cu facultate.
Din fotografie nu traiesti bine. Depinde cand si ce prinzi. In afara de nunti si botezuri, nu prea mai ai ce. Si aici inca e cu risc sa nu prinzi nimic.