| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Ce face un inginer medical? Si credeti ca meseria de cardiolog este de viitor? Adica daca ma angajez ca si cardiolog in Elveția este bine pentru viitorul meu?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu nu cumva ești intr-a 8 a?
Fă-te mai bine pilot de submarin, e mai bine plătit. Sau scafandru spațial. E și mai și...

| johnnny123 a răspuns:

Da, ar fi foarte bine pentru viitorul tau sa fii cardiolog in Elvetia.

Acum ca am stabilit asta, mai ramane o mica problema: sa devii cardiolog in Elvetia.

| Floridori a răspuns:

Faptul ca scrii "viitor-ul" si nu "viitorul" ma face sa cred ca nu ai foarte mari sanse de a ajunge cardiolog. Tara este importanta intr-o oarecare masura, dar cel mai important este sa termini facultatea, sa iei examenul de licenta, examenul de rezidentiat, sa termini perioada de rezidentiat, sa iti iei doctoratul, apoi sa ajungi sa lucrezi in Elvetia sau in orice alta tara cu un nivel similar, daca asta este idealul tau.
Desigur, doctoratul nu este obligatoriu pentru a profesa, ci este necesar doar daca vrei sa faci cercetare sau daca vrei sa intri in invatamant ulterior.Sau, daca ai merite deosebite, poti renunta la rezidentiat, alegand doar doctoratul, depinzand si de ceea ce vrei sa faci mai apoi, ce obiective ai. happy

Stiu, sunt multe persoane care au greseli minime de scriere, poate chiar din neatentie si nu am dorit sa fiu rautacioasa chiar daca asa pare, dar daca vrei sa ajungi sa treci de toti pasii enumerati mai sus, iti trebuie ceva mai mult decat sa stii sa scrii corect in limba romana.Ori si daca la asta ai probleme, ma face sa ma gandesc, oare cat de problematica ar fi pentru tine toata informatia pe care va trebui sa o acumulezi in cei 6 ani de facultate, in cei 6 ani de rezidentiat si apoi, cam toata viata!?
Nu stiu ce varsta ai, dar clar scrierea in mediul online ii cam deruteaza pe multi. Daca inca esti mic si asta este cu adevarat visul tau, atunci ai timp sa te corectezi acolo unde gresesti, sa inveti cat mai multe, astfel incat sa iti faci un drum cat mai lin.
Medicina este o facultate grea, dar si cu multe perspective de viitor, deci da, un medic cardiolog ar putea avea sanse destul de mari sa aiba o viata mai mult decat decenta pe viitor, dar depinde mult si de rezultatele acelui medic. Daca tu mereu ai luat note doar cat sa mergi mai departe, in mod cert nu vei avea aceleasi sanse ca unul care mereu a fost in top.
Un inginer medical se ocupa cu prioectarea, manipularea, evaluarea, montarea, instalarea, etc. echipamentelor de uz medical.Desigur, nu se limiteaza doar la atat, dar cam asta face in mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cardiolog si aici face multi bani, 200 lei pe pacient, 6 pe zi