| DAnc3 a întrebat:

Salut,ce facultate ar merita sa urmez avand in vedere ca am terminat profil umanist? Ma gandeam sa urmez engleza cu norvegiana dar nu sunt sigur, vreau sa urmez o facultate care imi asigura cat de cat un job de viitor.

Răspuns Câştigător
| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Nu contează profilul. Poți să mergi la orice facultate, asta dacă te descurci.
Facultatea de limbi și literaturi străine se pare că nu e foarte ușoară, are un program destul de încărcat, examenele nu sunt atât de lejere, în sensul că trebuie să depui mult efort și să înveți. Dacă nu e chiar ceea ce vrei, mai bine te mai gândești, e greu să rămâi acolo dacă nu-ți place îndeajuns de mult. Depinde și de specializarea pe care ți-o alegi. Dacă mergi pe Limbă și literatură (Filologie), va trebui să citești mult în limbile pe care alegi să le studiezi. În schimb, la Traducere și interpretare și la Limbi moderne aplicate nu ai literatură, accentul se pune pe limbă și civilizație. Aici vei avea cursuri de introducere în drept și economie în limba respectivă.
După părerea mea, această facultate chiar este de viitor, depinde și ce-ți place ție să faci și dacă te vezi lucrând cu limbile... străine laughing

| DAnc3 explică (pentru dfsugiopdfiudygh):

As fi fost glont spre LMA doar ca admiterea e din doua limbi si eu stiu bine doar engleza.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns (pentru DAnc3):

Eu știam că poți să alegi oricare două limbi pentru examenul de admitere, chiar și română, indiferent de cele pentru care depui.
Uită-te pe site-ul lor http://lls.unibuc.ro/, dacă mergi la București. Există și un grup pe Facebook, unde poți adresa orice întrebări vrei, voluntarii de acolo te ajută. https://www.facebook.com/groups/165708984253118/

6 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Daaa, daca vrei sa studiezi o limba, alege una cat mai exotica.
Norvegiana e buna. Suedeza. Chineza se cauta si ea.
Engleza, franceza, italiana, spaniola - astea le stie toata lumea.

| Elena9328 a răspuns:

Dreptul
La politie daca ai înălțimea

| DAnc3 explică (pentru Elena9328):

E scoasa inaltimea la politie si am alta problema pentru care nu pot intra.Pentru drept imi faci rost de pile si bani ca sa ajung ceva?

| Elena9328 a răspuns (pentru DAnc3):

Crede ma.
Daca vrei sa faci ceva în viață, faci. Nu ai nevoie de pile și bani.
Nu știam că este scoasa. Nu am auzit de asta.