| sined99 a întrebat:

ce facultati se bazeaza pe materiile romana si istorie, ceva gen drept? matematica fizica si chimia nu le suport.

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Pai ceva gen drept e dreptul laughing la academia de politie se da tot romana si istorie la specializarea de drept, la arhivistica se da doar istorie. pe vremuri si la acel SNSPA de care vorbeam ieri se dadea admitere la romana si istorie la unele sectii. pe urma evident facultatea de istorie. daca stii o limba straina foarte bine poti merge si la litere. apoi ar mai fi jurnalism si comunicare si relatii publice dar si pe acolo iti trebuie si o limba straina stiuta foarte bine. partea asta de comunicare si relatii publice e chiar faina, eventual faci apoi un masterat pe resurse umane si e foarte bine ca job. acum sunt in vacanta mai toti dar in septembrie inainte de inceperea scolilor fa-ti timp si da un telefon sau daca esti din Bucuresti chiar fa un drum la SNSPA si intreaba-i la ce se da examen la toate sectiile pe care le au si ce alte lucruri mai vrei tu sa stii