| Anonim2000288282 a întrebat:

Salut, ce meserie poți avea daca termini liceul tehnologic?(stiti voi..liceul ala unde se duc numai elevii cu medii mici, liceul ala de la care nu ia nimeni bacul.)
Ce meserie pot avea după ce termin acest liceul? Dar dacă iau și bacul?
Pot obține măcar un salariu mediu de 6000de lei cu bacul luat?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde in ce profil e tehnologicul ala.
Pot fi de constructii, industrie textila, industrie alimentara, turism, mecanica, electrica, industria lemnului, etc.
Una dintre calificarile de acolo (nu stiu daca cea de 10 clase sau aia de la final) se numeste "Tehnician...".
Adica tehnician turism, tehnician auto (mecanica), etc.
E destul de importanta calificarea, poti avea salariu si de 6000 de lei, dar brut laughing
Cei din liceul auto, daca merg la un service important din Bucuresti (exemplu), si se misca bine, pot ajunge si la 6000 lei net, dar nu din primele luni, bineinteles.
Si nu cred ca la 8 ore/zi, ci 10-14 ore pe zi.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde ce profil termeni, ca nu e la fel la toate. Daca faci profil de mecanici auto, si nimeresti la un service bun, cautat, poti face bani frumosi.

| oglindasultanului a răspuns:

Eu ma intreb daca ai inceput macar a9a, cred ca nici nu stii cum este, sau macar sa ne poti spune ce "profil" ai, ca ceea este "meseria". E liceu normal, totusi, unii candva ziceau ca-s mai folositoare "liceele cu profesii" ca iti ofera si "meseriile".

| haileewatson a răspuns:

Fiecare domeniu de munca si job are salarii diferite, asa ca nu poate cineva sa-ti raspunda la intrebare. Conteaza ce stii sa faci si cat de pregatit esti in domeniul tau.
Eu nu inteleg de unde ai preconceptia ca cine e la liceu tehnologic nu ia Bac-ul laughing eu am facut un liceu cu profil tehnic, am luat bac-ul cu nota buna, am terminat o facultate si lucrez in IT. La fel cum alti colegi din clasa mea au terminat farmacia sau medicina. Asa ca lasa preconceptiile astea si concentreaza-te pe dezvoltarea ta personala si profesionalawinking