| ae112233 a întrebat:

Salut. Ce parere aveti de facultatea de psihologie, nu pentru a fi mai apoi psiholog sau terapeut, ci pentru a intelege mai bine omul? Parerea mea este ca in momentul in care stii cum functioneaza gandirea si mentalitatea omului, cum il poti "manipula" si il poti citi, automat poti avea lejer o cariera si in publicitate, probabil si in social media, si ca manager de proiect sau orice alt job unde nu conteaza facultatea, ci ceea ce stii sa faci si ce abilitati ai. Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ca depinde unde vrei sa lucrezi. Sunt locuri flexibile unde poti face orrice atata timp cat te descurci, si altele care vor neaparat diploma in domeniu.

Bula
| Bula a răspuns:

Ion a reusit in 10 ani de casnicie sa afle ce a gandit Maria.
Intre timp, insa, Maria s-a razgandit. big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că teoria învățată la această facultate, nu te face mai deștept din acest punct de vedere.

| and0ra a răspuns:

Facultatea de psihologie nu te va ajuta sa intelegi mai bine pe nimeni! Asta o faci din experiente si trairi proprii, iar fiecare individual difera de la unul la altul deci e clar ca nu tot ce se spune se va potrivi la fiecare om. Cu o diploma de psihologie iti gasesti greu job pana si in domeniu, fii sigur/a ca nu te va angaja nimeni din alte domenii. Iti trebuie inteligenta empatica pentru a intelege un om, daca nu o ai atunci degeaba mergi pe psihologie.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
E frumoasa facultatea de psihologie dar poți să înțelegi cum funcționează o mentalitate și fără sa te duci la facultate.
Sunt unele cărți care te învață cum să manipulezi, să citești mințile și multe alte trucuri psihologice.