| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce specializări merita sa învăț sau care ar fi de viitor?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ai noroc si studiezi bine, orice facultate e de viitor. Daca nu, nu e niciuna, poti muri de foame cu diploma de inginer softist sau de medic in mana.

Altfel, exista bucatari care au ajuns milionari.

| Nimeni10 a răspuns (pentru doctorandus):

Fără facultate ca nu am bac, vreau sa fac ceva sa supraviețuiesc

| doctorandus a răspuns (pentru Nimeni10):

Depinde de ce stii sa faci. Anumiti bucatari au ajuns milionari gatind mancaruri, intai angajati, pe urma si-au deschis restaurante.

| Illuminati2016 a răspuns (pentru Nimeni10):

Cu bac sau fara bac tot la fel mori

| unvecin a răspuns:

Grădinărit bio + programare web.

Te muți la țară, lucrezi jumătate de zi la birou, jumătate afară. Dacă se-ntâmplă ceva, supraviețuiești cu grădina (și nu depinzi de un loc anume, grădina poate fi orice teren fertil).

Oricare ar fi pasiunile tale încearcă să găsești un job în care să nu depinzi de mulți oameni și să poți evita aglomerațiile de oameni.

Viitorul nu e neapărat roz. Mai bine să ai skills și pentru cazuri mai dificile.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru unvecin):

Nu vreau sa stric visurile cuiva, dar inainte de a te gandi in a face ceva trebuie sa studiezi acel camp, pana la cel mai mic detaliu, altfel te vei gasi intr-un loc cu foarte putine sperante unde nu iti place cum poate fi sa zicem agricultura. parintii mei practica si automat ii ajut si eu cat se poate.
Iti zic din propria experienta agricultura iti mananca extrem de mult timp si efort (la final esti foarte satisfacut) mai ales daca vrei sa te afli la un nivel inaltut din care vrei sa faci profit. Acum nu vreau sa zic ca agricultura e oribila are partile ei frumoase ca orice pe aceasta lume dar daca nu esti potrivit pentru acest lucru...
+ ca iarna nu cresc legumele asa ca trebuie sa pastrezi bani din vara ca sa ai cu ce supravietui, in caz ca ai 2, 3 copiii o sa ajungi sa faci multe imprumuturi ca sa nu se ajunga aici. ar fi de preferat ca unul dintre parinti sa aiba un servici ca sa aduca bani pe timp de iarna.

In rest e k

| Nimeni10 a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Si eu ma ocup cu legumicultura, problema e ca nu am solar mai mult ca sa iti iasa banul, mai pun la camp.

| CosminCD a răspuns:

In orice specializare, daca esti ambitios si perseverent, poti avea un viitor frumos.

| Nimeni10 a răspuns (pentru CosminCD):

Știi care e problema mea nu am o pasiune sa fac ceva sa imi placa

| Andreirs a răspuns:

Poate fi psihologia pentru ca trăim într-o perioadă în care oamenii sunt foarte anxios
Sau inginer in industria alimentara pentru ca mâncarea nu se va termina niciodată