| anonim_4396 a întrebat:

Cum ai putea sa incepi o viata noua,sa faci ce-ti doresti si sa fii un respectat cand trecutul,familia si tara asta nu-ti mai sunt un sprijin?

Cum sa te mai scuturi de morcila,odata ce ai trecut prin ea si ai impresia ca nu mai poti scapa de ea? Daca ai invatat cum sa si cum sa nu faci,ce poti face sa ai o plecare buna, pe o baza solida si sa ai costiinta impacata?

P.S.:Rog seriozitate si raspunsuri mai mult din experinte proprii sau cel putin vazute la cei apropiati!

Răspuns Câştigător
| PowerOfReich a răspuns:

Sunt in aceisi situatie, totul e sa inveti o modalitate de a face bani si a pleca din tara. Trebuie sa iti ridici putintel moralul, scutura-te putin si ia-ti viata in piept. Esti capabil s-o faci si singur, crede-ma.
Mult noroc in viata!

| sasaomulsubtire a răspuns (pentru PowerOfReich):

Multumesc. Asemenea. Banii in tara nu ai sa faci decat daca ai eperinta, studii superioare si relatii. Si mai cunosc si oameni care au reusit. La 30 de ani! Dar au avut tot ceea ce eu nu am si am enumerat mai sus. In orice caz familia e cel mai mare sprijin. Ideea pe care mi-ai dat-o o am minte dar nu prea ai oportunitati prin tara. trebuie sa te implici pe o perioada lunga de timp si eu nu prea am timp+ca am mai incercat asta. Dar au trecut ceva anii de atunci. Sunt in standby acum, de vreo 3 ani de fapt. Am facut alegeri gresite si nu am avut sprijin pe nicaieri, u adevarat. E ciudat dar real. Dar nu-i tot pierdut. Stiu asta si sunt tanar. NU am sa renunt.
Bafta si tie!

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Scopul în viaţă nu e de a mulţumi pe cineva sau de a îndeplini criterii. Mocirla nu există aşa cum o vezi tu.

| relian a răspuns:

In RO nu ai ce sa faci,ma refer daca esti un om cinstit,nu ai cum sa faci absolut nimic asa normal, sau normal cum se face in alta tara, ca in RO normal este sa dai spaga, sa cunosti, sa dai bani in general, doara asa poti sa faci ceva.Chestia pleaca de la omu de rand,oamu de rand a invatat pe cei care conduc tara aia sa primeasca,iar asta nu e de zi de ier,este vorba de zeci de ani, sau poate sute de ani laughing este in sangele lor habar nu am. Uite numai un exemplu, se duce omu sa isi plateasca impozitu la teren la casa ce are acolo, Ce crezi ca face romanu nostru, asta care merge sa pleateasca impozite? Deci se duce sa dea bani, apoi lasa si la casiera aia 5 lei laughing Eu ma uit si zic ce faci frate? Pai lasa ca ma cunoaste laughing ba tu esti nebun sau esti prost? Tu esti avut? Zic ai mai multi bani ca femeia aia? Pai nu is prapadit zice el.Atunci de ce dai ma spaga? Ce faci tu zic este ilegal, atata ce ai facut tu cat si femeia aia.De ce nu te duci la ea acasa sai dai bani? De ce trebuie sai dai bani la locul ei de munca? Deci asta e un exemplu de om simplu prapadit, uite ce face romanu.Nu aia care conduc is de vina ci astia prapaditii, care dau spaga, nici ei nu stiu pentru ce, adica ma duc sa dau spaga ca sa platesc taxe laughing asa ceva nu ai sa mai vezi nicaeri in lumea asta.Ca urmare ce crezi ca poti sa faci cinstit in RO? Iti zic eu si iti garantez nimic, absolut nimic.Sa va mai spun si alta chestie.Am coleg, s-a dus sa ia bani, din aia ce se da sa-ti faci ceva acolo bani europeni.El cunostea pe aia, iau zis in fata frate ne dai x%, ca sa iti dam.Deci ii cunostea.Asta le-a zis pai na voi imi dati si dupa eu de acolo va dau si voua. Aaaa nu frate ne dai inainte, apoi vii cu dosaru si noi til aprobam.laughing Nu te ajuta nimeni in RO nu exista asa ceva, nu te ajuta nici cu informatii macar, dci cu simple informatii, pentru care ei sunt obligati sa ti le furnizeze.Toti vor malai. Daca vrei sa dai spaga,aia nu mai e constinta impacata, deja te faci frate cu talharu, esti complice la spaga.Dar stii cum este, daca asa mege tara aia pana la urma, daca nu ai incotro si vrei sa faci ceva acolo ca doara acolo vrei tu, atunci fa si tu ce fac toti.Stii vorba romanului, ne furam unu pe altul ca sa traimlaughing asa spuneau unia candva.Ba frate pai daca nu va furati nu traiti? Aaaa pai e mai frumos asa laughing

| zăGhost a răspuns:

Cum sa incepi o viata noua... pai, iti resetezi prioritatile. Faci o lista cu lucrurile prioritare si cu modalitati de a le obtine. Poti face avantajele si dezavantajele fiecarei solutii. Apoi le aplici pe cele mai avantajoase pentru tine.

| Roliii a răspuns:

Incearca