| Phancesky a întrebat:

Cum este la mate-info intensiv engleza? Ce ore faceti(si cate)? Stati mult sa invatati? Eu sunt de 8 la mate si de 10 la engleza...dar ma atrage numai mate-info. Daca vreunul dintre voi e din P.Neamt sau Onesti, imi ziceti si mie cum e la profilul mate-info?
Multi zic ca daca tot faci mate info sa mergi la intensiv info. voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| Potirniche_Andreea_1999 a răspuns:

Buna! Eu sunt la mate info intensiv engleza in clasa a 12-a. Personal cand am facut optiunile pentru liceu mi s-a parut cel mai logic profil, adica faci si matematica si informatica...cu care daca te descurci iti poti gasi un loc de munca inca din facultate. Si faci la maxim si o limba engleza care in ziua de azi este un must! Eu de ex in a 9 a faceam 4 ore de engleza pe saptamana(sau 5 nu imi amintesc sigur), 4 ore de matematica(mate info normal face 5), 4 ore de romana si o ora de info(restul claselor aveau 3...in clasa a 11-a am ajuns la 4 ore pe saptamana).
Cred ca daca te duci la mate info intensiv eng trebuie sa muncesti pentru ca dai 5 teze(matematica, informatica, engleza, romana, bio/chimie/fizica) si cel mai probabil vei avea si cei mai buni profesori din liceu la catedra, dar si cei mai stricti si enervanti care te ibliga sa inveti la materia lor.
Dar totusi in ciuda a tot ce faci exista si un statut pe care il ai fiind in calasa de intensiv engleza si la sfarsitul anilor te vei alege si cu un atestat care e recunoscut doar in Romania dar e ceva... oricum dupa 4 ani ch 4 ore de eng pe saptamana vei fi capabil sa iti iei orice testat vrei tu! happy
Si da si intensiv info este bun dar trebuie sa o ai cu info bine de tot ca altfel nu faci fata ei au din cls a 9-a 4 ore de infope saptamana si ajung in a 12-a cu 7 ore pe saptamana...

| iSamy a răspuns:

E foarte bine si daca esti la Mate-Info intensiv Engleza, nu trebuie neaparat sa fii intensiv Info, doar daca iti place foarte mult informatica. E destul de incarcat programul la inceput dar dupa vreo 2-3 luni de scoala dupa ce ca te si acomodezi devine si mult mai lejer big grin