| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot deveni ofiter jandarm? Ce scoala trebuie sa fac? Cat dureaza scoala respectiva?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Salut!
Trebuie să termini orice liceu, dar să ai diploma de BAC, iar după îţi alegi:
1. Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucureşti - Jandarmi. (3 ani după care ieşi ofiţer)
2. Şcoala de subofiţeri jandarmi din Drăgăşani.http://www.scoaladragasani.ro/
3.Şcoala de subofiţeri jandarmi din Fălticeni.http://www.jandarmeriafalticeni.ro/

Dacă vrei subiecte din anii precedenţi, nu ezita să-mi dai add la first.cop90@yahoo.com

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa liceu va trebui sa dai examen de admitere si sa absolvi Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti, sectia jandarmi, care dureaza 3 ani. Numai bine!

| NOC a răspuns:

Academia de Politie, Academia Fortelor Terestre, Academia Fortelor Aeriene, Academia Tehnica Militara.

Toate academiile in afara de ATM au durata de 3 ani, ultima fiind de 4.

In functie de specializare, te poti orienta spre una dintre academiile de mai sus. Nu toti ofiterii jandarmi provin din Academia de Politie.

| k1fighter a răspuns (pentru NOC):

Cum adica nu toti ofiterii jandarmi provin din Academia de Politie? Ma refer... daca termini o scoala de subofiteri jandarmi poti ajunge ofiter candva? Nu stiam asta...

| NOC a răspuns (pentru k1fighter):

Nu mai tine faza cu trecerea in corpul ofiterilor. Trebuie sa urmezi o academie militara pentru asta.

Ideea era ca ofiterii jandarmi sunt de mai multe feluri, in functie de nevoile Jandarmeriei:
- Academia de Politie pregateste ofiteri jandarmi pe linie de ordine publica, paza
- Academia Fortelor Terestre pregateste ofiteri jandarmi pentru logistica
- Academia Fortelor Aeriene pregateste ofiteri piloti, trafic aerian (sunt pentru Inspectoratul General de Aviatie, dar tot militari)
- Academia Tehnica Militara pregateste ofiteri jandarmi ingineri

| k1fighter a răspuns (pentru NOC):

Multumesc pentru informatii.